Vücudumun Sol Tarafında Ağrı

Vücudumun Sol Tarafında Ağrı

Vücudun sol tarafında kalbin olması sebebiyle bu kısımda oluşan rahatsızlıklar daha fazla ciddiye alınmaktadır ve alınmalıdır da. Aynı zamanda vücudun sol kısmında acı her zaman daha fazla hissedilir. Bunun sebebi kalbe bağlı damarların o bölgeden geçmesinden kaynaklanır.

Genel olarak ağrının iki sebebi vardır. Birincisi ve en önemlisi kalp ile ilgili rahatsızlıklar olup, öte yandan mide problemleri olabilir. Fakat direkt teşhis koymak imkansızdır, diğer belirtilerin de muayene sonrası uzman bir doktor tarafından dinlenilmesi gerekir. Kimi ağrılar kısa sürede geçse de ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olan ağrılar uzun süreli olabilir.

Vücudun Sol Tarafında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

1-)Çeşitli Organlardan Kaynaklı

Karnın ve sol kolun etrafında hissedilen ağrılar böbrek, pankreas ve bağırsak gibi karın bölgesinde bulunan organlardan kaynaklanabilir. Bunun yanında bölgeye alınmış bir darbe, düşme etkisi veya sivri bir noktaya vurulması ağrıya sebep olur. Darbenin yanında yaralanmada olduysa, tıbbi müdahale önemlidir.

2-)Böbrek Taşı

Böbrek taşı oluşumu ağrıya sebep olabilir. Vücutta idrar yoluyla atılması beklenen maddenin katılaşarak birikmesi böbrek taşını meydana getirir. Fakat bunun için yalnızca vücudun sol bölgesinde ağrı hissedilmez. Sağ bölgede de ağrı oluşabilir. İdrarda koyulaşma ve sıkışıklık hissinin çok olması durumunda uzman bir doktor dahilinde kontrol edilmesi gerekir.

3-)Besin Zehirlenmesi

Besin zehirlenmesi, mide bulantısı, kusma ve yüksek ateş belirtileri gösterebileceği gibi karın ağrısına da sebep olabilir. İstifra yoluyla vücut temizlense bile serum takılma ihtiyacı duyulabilir.

4-)Apandisit

Apandisit iltihaplanması karın bölgesinde şiddetli ağrıya sebep olur. Kör bağırsak noktasında üzerindeki apandisin iltihaplanması, apandisit olarak tanımlanır. Özellikle karnın sol tarafında hissedilen ağrı, doktor kontrolünü önemli kılar.

5-)Gaz Sancısı

Gaz sancısı huzursuzluk ve ağrıya sebep olur.

6-)Yanlış Yatma Pozisyonu

Uyurken sağ tarafa doğru fazla yatmış olmak, uzun süreli hareketsizlik sebebiyle uyuşma sonrası ağrıya sebep olur. Özellikle kış mevsiminde uyurken üstün açık kalması ağrı hissettirir. Bunun yanı sıra kas ağrısı ve üşütme, tüm vücutta ağrı oluşturabileceği gibi sağ tarafta da ağrıya neden olur.

7-)Gebelik

Hamile kadınlarda gebelik döneminde sol tarafta ağrı olabilir. Ceninin kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretiminin gerçekleştiği dönemde, anne adayı sol tarafında ağrı hissedebilir.

8-)Damar Yolu Tıkanıklıkları

Bazı damar yolu tıkanıklıklarının büyük bir kısmının kalpte olması sebebiyle ağrı sol bölgede hissedilebilir. Kış aylarında soğuk havada fazla efor sarf edilmesi sebebiyle kişide damar yolu tıkanıklığı varsa, kalp krizi riski daha yüksek olur. Ağrı, kalp krizinin belirtisi olabilir.

Bunun yanında tıbbi olarak kanıtlanmamış olsa da psikolojik üzüntü sonrası sol yanda bir ağrı olabilir. Fakat bunun nedeni beyin kaynaklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ