Reklam

Vücudun Sağ ve Sol Tarafında Ağrı

  • 05 Şubat 2018
  • 2.117 kez görüntülendi.
Vücudun Sağ ve Sol Tarafında Ağrı

Farklı sebeplere bağlı olarak, vücudun iki yanında (karın ya da böğür olarak adlandırılan bölgelerde) ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıların nedenleri çok önemli de olabilir. Bu nedenle uzun süredir devam eden yan ağrılarında kişinin mutlaka doktora gitmesi tavsiye edilmektedir.

Vücudun İki Yanında Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Vücudun her iki yanında ortaya çıkan ağrı, genellikle iç organlardan kaynaklanan bir sorunun habercisidir.

  • Karnın hemen üstünde bulunan safra kesesinde iltihaplanma sonucunda her iki yanda ağrı ortaya çıkabilir. Ağrı son derece şiddetlidir. Öyle ki bireyin soluk alıp vermesi bir hayli güçleşebilmektedir. Ağrı hissinin yanı sıra kusma, bulantı gibi belirtilere de sahiptir.
  • Böbrek taşı düşüren bireylerde, oldukça şiddetli olmak üzere her iki yanda da ağrı ortaya çıkabilir. Özellikle belin iki tarafında ve kasıklarda ağrının şiddeti oldukça fazla olur.
  • Daha çok erkeklerde ortaya çıkan apandisit de, vücudun her iki yanında da ağrıya yol açan nedenlerden biridir. Ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bir sorun olduğu için tedavi sürecine hemen başlanması gereken rahatsızlıklardan bir tanesidir.
  • İdrar yollarında ortaya çıkan ve daha çok kadınlarda görülen iltihaplanmalar da her iki yanda ağrıya sebep olabilir. Enfeksiyon kaynaklı ağrılarda genital bölgede ağrı, vajina girişinde kaşıntı ve idrara çıkma esnasında yanma hissi de ortaya çıkmaktadır.

Vücudun İki Yanında Ağrı Tedavisi

Ağrıya neden olan sebeplerin tanısının konulması tedavi süreci bakımından büyük önem taşımaktadır. Bireyde uzun süreli devam eden ağrılar için, istirahat son derece önemlidir. Aynı zamanda yorucu olmayan egzersizler de yapılabilir.

  • Enfeksiyon ya da sinir sıkışması gibi nedenlerle ortaya çıkan vücudun yan kısımlarında ağrının tedavisinde, öncelikle semptomların nedeni tespit edilmelidir. Artrit gibi bir sorun söz konusuysa, ağrı kesici bir ilaç tedavide etkili olacaktır. İdrar yollarında ortaya çıkan bir enfeksiyon nedeniyle oluşan ağrılarda ise genellikle antibiyotik ilaç tedavisi kullanılmaktadır.
  • Böbrek taşı ya da böbreklerde enfeksiyondan kaynaklanan böğür ağrısı tedavisinde, hastanın yatışı gerekebilmektedir. Taşların büyüklüğüne göre ya da enfeksiyonun yayılma şiddetine bağlı olarak bireyin yatıp yatmayacağına doktor tarafından karar verilir. Böbrek taşlarının düşmemesi gibi durumlarda, ses dalgası tedavisi uygulanabilmektedir. Genel olarak cerrahi bir işleme gerek olmadan bu yöntem ile taşlar düşürülebilmektedir. Yine de acil vakalarda ameliyat doktorun kararına bağlı olarak uygulanabilir.

Hangi sebeple olursa olsun, 1 haftadan fazla süre devam eden yan ağrılarında mutlaka muayene olunması gerekir. Kişi doktora danışmadan ilaç kullanmaya başlamamalıdır. Aksi halde daha büyük sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Ağrı çok şiddetli ise uzman hekimler gerekli görürse, ağrı kesici ilaç ya da iğne tedavisi uygulanabilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ