Reklam

Vücutta Kabarmalar

 • 08 Şubat 2018
 • 1.165 kez görüntülendi.
Vücutta Kabarmalar

Vücutta oluşan kabartılar ilk olarak akla deri rahatsızlıklarını getirse de, bir başka sorunun belirtisi de olabilmektedir. Hiçbir sebep olmadan, yalnızca alerjik bir durum sonucunda oluşan kaşıntılar da kızarıklık ve deri üzerinde kabarmaya yol açabilmektedir. Kabartılar, fiziksel olabildiği gibi psikolojik sebeplerle de ortaya çıkabilmektedir. Kaşıntı sonucu oluşan kabartılar, genel olarak mevsim değişikliğine bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Vücutta Kabartı Nedenleri Nelerdir?

 • Deri hastalıkları, deride oluşan mantar, sefer ya da egzama tarzındaki rahatsızlıklar sonucunda kabarmalar meydana gelebilmektedir. Kabartı dışında deri yüzeyinde döküntü ve kızarıklıklar da meydana gelebilmektedir.
 • Tedavisi kesin olarak henüz bulunamamış olan sedef hastalığında da kaşıntı kabartı gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.
 • Bazı kişilerin derileri olabildiğince hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de kimyasal ürünlerden ve deterjan türü ürünlerden fazlasıyla etkilenebilmektedirler. Deterjanın ciltle teması sonucunda deride kabarma, kızarıklık ve döküntü gibi durumlar meydana gelebilmektedir.
 • Bazı kişilerde, çocukluk döneminden itibaren ortaya çıkan bir sorun da atopik dermatit rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık sonucunda kabarma ve kaşıntı durumu ortaya çıkabilmektedir.
 • Mevsimsel değişiklikler sonucunda, havanın çok sıcak olması ya da aniden soğuması gibi durumlar sonucunda deride döküntü, aşırı kuruluk ya da kabartı sorunlarına yol açabilmektedir.
 • Vücudun en hassas bölgelerinden bir tanesi olan kadınlarda vajinal bölge, kabartıların oluştuğu bir başka bölgedir. Burada kabartıların meydana gelme nedeni ise özellikle tahrişler ya da iltihaplanmalar sonrasında ortaya çıkmaktadır.
 • Yaşı ilerleyen kişilerin cildinde kuruma oldukça sık ortaya çıkan bir sorundur. Bu kişilerin su tüketimini ve sağlıklı beslenme düzenini hayatlarında oturtmaları gerekmektedir. Cilt kuruluğu sonucunda kaşıntı ve kızarıklıklar oluşabilmektedir.
 • Bireylerin stres altında olması, psikolojik sorunlara sahip olması yahut hipertiroid rahatsızlığı sonucunda da vücutta kabarmalar oluşabilir.
 • Bazı kişilerde kullanılan tekstil ürünlerinin özellikleri de kaşıntı ve kabartılara yol açabilmektedir.
 • Kişinin alerjisi bulunan gıdalar tüketmesi sırtta, kollarda ve yüzde kırmızı küçük lekeler şeklinde kabartılar ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi bir durumda bu besinin tüketilmemesi, bir süre sonra sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Vücutta Kabarma Tedavisi

Kişi vücudunda kabartılar fark ettiğinde, bunlara el ile temasta bulunmaktan mutlak surette kaçınmalıdır. Doktora sorulmadan kullanılacak krem ya da ilaçlar, daha büyük sorunlara yol açabilir. Kişinin sağlığı ciddi anlamda olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle de mutlaka doktor kontrolünde hareket edilmesi gerekmektedir.

Alerji sebebiyle ortaya çıkan kabartıların tedavisinde çeşitli antiseptik ilaçlar kullanılmakta, bu ilaçlar reçete ile alınabilmektedir. Bu nedenle kişinin alerji testi yaptırması, hangi gıdalara alerjisi bulunduğu konusunda büyük oranda yardımcı olacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ