Reklam

Vücutta Kızarma, Kabarma ve Şişme

  • 26 Şubat 2018
  • 3.515 kez görüntülendi.
Vücutta Kızarma, Kabarma ve Şişme

Vücutta zaman zaman kızarma, kabarma ve şişme gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Bu semptomların ortaya çıkmasında birçok farklı etken söz konusudur. Vücutta meydana gelen bu sağlık semptomlarının oluşmasında kişiden kişiye farklılık gösteren sağlık sorunları söz konudur. Vücutta görülen bu sağlık sorunlarının daha fazla ileri gitmemesi ve çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açmaması için kişinin en yakın zaman içinde önlem alması gereklidir.

Kişinin bu semptomları vücudunda gözlemlediği anda doktora gitmesi ve doktorun önerdiği tüm tedavi yöntemlerine uyması tavsiye edilmektedir. Yapılacak testlere göre hangi tedavi yönteminin uygulanabileceği ortaya çıkacaktır. Testlerin tamamının doktor kontrolünde yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Vücutta Kızarma, Kabarma ve Şişme Neden Olur?

Vücut içinde kızarma, kabarma ve şişme gibi etkenler oluşabilir. Bu durum birçok farklı etkene bağlı olabilir. Bu etkenler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Vücutta kızarma, kabarma ve şişme gibi sağlık sorunlarının oluşmasında egzama, sedef gibi cilt sorunları büyük bir etken oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra mantar enfeksiyonu vb. hastalıklar da vücutta kabarma ve kaşıntı gibi belirtilerin oluşmasında etkilidir. Sedef hastalığı kaşıntı ve kabarmaların yanı sıra vücutta kırmızı lekelerin de oluşmasına neden olmaktadır.
  • Vücutta kızarma, kabarma gibi sağlık sorunlarının oluşmasında alerjik etkenler de oldukça etkilidir. Kişinin özellikle alerjisi olan ürünleri bol bol tüketmesi vücudunda çeşitli semptomların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
  • Kişinin sağlık sorunları yaşamasında etkili olan diğer bir madde ise çocukluk döneminde yaşanan bir sağlık sorunu olan atopik dermatit(alerjik egzama) isimli hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri arasında kabarma, kaşıntı gibi sağlık semptomları yer almaktadır.
  • Vücudun çeşitli bölgelerinde kabarma ve kaşıntı gibi sağlık sorunlarının oluşmasında kişinin psikolojik ruh durumu da oldukça etkilidir. Kişinin yoğun stres ya da üzüntü yaşadığı dönemlerde vücudunda lekeler oluşabilir.
  • Leke, kabarma ve kaşıntıya neden olan diğer etkenler arasında kullanılan kozmetik ve temizlik ürünleri de etkilidir. Şampuan, vücut losyonu ve giysilerin temizliğinde kullanılan deterjanlar kişinin vücuduna temas ettiği anda kaşıntı, kabarma ve lekelere sebep olabilir.
  • Kişinin vücudunda şişkinlik, kabarma gibi belirtilerin oluşmasında diğer bir etken ise astım ve saman nezlesi gibi sağlık sorunlarıdır.

Vücutta Kızarma, Kabarma ve Şişmenin Diğer Nedenleri Nelerdir?

  • Vücutta kızarma, kabarma ve şişme gibi belirtiler oluşmasının diğer sebepleri arasında sıcak hava ve polen gibi mevsimsel değişiklikler de etkilidir.
  • Bu belirtilerin oluşmasında etkili olan diğer bir faktör ise yaşın ilerlemesi ile birlikte meydana gelebilir. Yaşın ilerlemesi cilt kuruluğuna neden olduğu için bu tarz sorunlar görülebilir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ