Reklam

Vücutta Lekeler ve Şişkinlikler

  • 19 Aralık 2017
  • 1.008 kez görüntülendi.
Vücutta  Lekeler ve Şişkinlikler

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde zaman zaman leke, şişkinlik, kızarıklık gibi şikayetler meydana gelebilir. Vücudumuzda aniden oluşan şişkinlik ve lekeler bazen ciddi olmayan alerjik sebeplerden meydana gelse de önemli bir hastalığın habercisi de olabilir.

Bu lekelerin ve şişkinliklerin vücudumuzun hangi bölgesinde oluştuğu, şekli, süresi gibi durumlar da bizlere bu durumun neden oluşabileceği konusunda bilgi vermektedir.

Lekeler ve şişkinliklerin yanı sıra başka belirtilerde ortaya çıkabilir. Bu durumda rahatsızlığı ciddiye alıp mutlaka bir uzman hekime görünmeli ve tüm belirtiler eksiksiz aktarılıp gerekli tetkiklerin yapılması sağlanmalıdır.

Vücutta Lekeler ve Şişkinliklerin Nedenleri Nelerdir?

1)Alerjik Durumlar

Tükettiğimiz yiyecekler-içecekler, giydiğimiz kıyafetler, kullandığımız kozmetik ürünleri gibi bir çok sebepten dolayı alerji olabilir ve vücudumuzda leke ve şişkinliklerle karşılaşabiliriz. Alerjiden kaynaklı oluşan bu belirtiler kısa süreli olmaktadır. Fakat alerjinin tedavi edilebilmesi için de bu durumun hangi sebepten kaynaklandığı bulunmalı ve buna uygun bir tedavi uygulanmalıdır.

2)Cilt Rahatsızlıkları

Lekeler ve şişkinliklerin bir nedeni de cilt rahatsızlıkları olabilir. Vücuttaki bu oluşumlar özellikle sedef gibi ciddi bir cilt rahatsızlığının en önemli belirtileridir. Bu sebeple bu belirtiler kesinlikle önemsenmeli ve en kısa sürede uzman bir doktora başvurulmalıdır.

3)Kemik Tümörü

Bu rahatsızlık her yaş grubunda görülebilir. Vücut tümörleri arasında %5’lik bir görülme sıklığına sahip olduğu için de azımsanmayacak bir risk unsuru haline gelmektedir. Vücudunuzdaki lekeler ve şişkinliklere ağrı da eşlik ediyorsa, bu durumu ciddiye almalı ve mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır.Her rahatsızlıkta olduğu gibi bu tümör çeşidinde de erken tanı büyük bir önem taşımaktadır.

4)Mantar Enfeksiyonu

Özellikle el, ayak, saç derisi ve genital bölgemizde oluşan leke ve şişkinliklerin sebeplerinden biri de mantar enfeksiyonu olabilir. Belirtilerinize kaşıntı ve deride dökülme gibi şikayetler de ekleniyorsa, bu durumu doktorunuza bildirmeli ve gerekli testlerin yapılmasını sağlamalısınız. Mantar enfeksiyonu genellikle krem ve merhem kullanılarak geçebileceği için korkulacak ciddi bir rahatsızlık değildir ama mutlaka tedavi edilmelidir.

5)Güneş Işınları

Özellikle yoğun güneşe maruz kalmamız durumunda vücudumuzda leke ve şişkinlikler oluşabilir. Bu durum uzun bir süre güneş görmeyen ve ani yoğun güneşe reaksiyon gösteren ön kol, karın ve bacaklarımızda oluşabilir.

Vücutta Lekeler ve Şişkinliklerin Tedavisi

Cildimizde oluşan bu durumlar kısa zamanda geçmiyor, nüksediyor ve başka belirtiler ile birleşiyorsa mutlaka bir cildiye uzmanına görünmelisiniz. Doktorunuz belirtilerinizi dinleyip gerekli tetkikleri yaptıktan sonra durumun hangi sebepten kaynaklandığını belirleyecek ve gerekli tedaviyi sizlere uygulayacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ