Vücuttaki Kırmızılıklar

Vücuttaki Kırmızılıklar

Alerjik reaksiyon esnasında sıklıkla ortaya çıkan vücuttaki kırmızılıklar, her zaman alerji belirtisi yahut sonucu olmayabilir. Genellikle bu kırmızılıklarda kaşıntı ve benzeri durumlar söz konusu değildir. Cildin belli bölümlerinde belli zamanlarda meydana gelen bu kızarıklıklarda çeşitli sebepler etken olabilmektedir.

Vücuttaki Kırmızılıkların / Kızarıklıkların Nedenleri Nelerdir?

  •  Vücudun herhangi bir besine karşı reaksiyon göstermesi sonucunda bazı vücut bölümlerinde kırmızılıklar ortaya çıkabilir. Ancak alerjen nedenlerle oluşan bu kızarıklıklar, genel itibariyle beraberinde kaşıntıyı da getirmektedir.
  • Birtakım cilt hastalıkları da bu kırmızılıkların sebebi olabilir. Özellikle egzama ya da mantar gibi rahatsızlıkların oluşması halinde, yine kaşıntı ile eş zamanlı olarak kırmızılıklar cildin bazı bölümlerini sarar ve zaman içinde kendiliğinden geçmez. Bu durumda hekime başvurulması doğrudur. Alanında uzman olan bir hekim, kırmızılıkların geçmesi için gerekli tedaviyi uygulayacaktır.
  • Aşırı terleme sonrasında “isilik” olarak adlandırılan kızarıklıklar özellikle göğüs bölgesinde, sırtta ya da boyunda meydana gelebilir. Ciddi bir rahatsızlık olmamakla birlikte genellikle bir müdahaleye gerek kalmaksızın zamanla geçmektedir.
  • “Hemanjiom” veya “kan beni” ismiyle adlandırılan bazı kırmızılıklar da mevcuttur. Bu tür kırmızılıklar genellikle ciltte kalıcı bir hal alır ve kaşıntı, dökülme, pullanma gibi belirtiler göstermez. Özellikle güneşe fazla maruz kalan kişilerin, açıkta kalan cilt bölgelerinde daha sık ortaya çıkmaktadır. Bu kan benleri, tedavi uygulanarak geçirilebilir. Zaten damarlarda biriken kandan kaynaklandığı için kanser gibi ölümcül hastalıklara yol açmamaktadır.

Kırmızılıkların Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Vücutta ortaya çıkan kırmızılıkların farklı nedenlerden kaynaklandığı düşünülürse, tedavilerinin de farklı olması gerektiği anlaşılır. Ancak ciddi boyutlara ulaşan kırmızılıklar için doktora mutlaka gidilmeli, bu gelişme karşısında muayene ihmal edilmemelidir. Alerjen sebeplerle ortaya çıkan kırmızılıklar için doktor gözetiminde ilaç kullanımı uygundur. Bunun yanında alerjiye neden olan faktörün tespit edilmesi ve bundan uzak durulması da son derece önemlidir.

Kan beni olarak isimlendirilen kırmızılıklar, büyük ve rahatsız edici olmadığı müddetçe bir tedavi süreci uygulanmaz. Ancak bu benler hayli büyükse hastanın talebi doğrultusunda, gerekli tetkikler uygulandıktan sonra operasyonla alınabilmektedir.

Kırmızılıklar Risk Taşır mı?

Anormal derecede büyük olan, yine aynı şekilde anormal şekilde etki eden, vücutta ağrı, acı, kaşınma, pullanma ya da dökülme gibi durumlar söz konusu olduğunda kişi zaman geçirmeden doktora gitmeli ve şikayetlerini bildirmelidir. Her ne kadar hayati risk taşıyan bir durum söz konusu değilse de, bu kırmızılıklar tetikleyici olabilir. Bu nedenle olması gerektiği gibi zamanında müdahale son derece önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ