Vücuttaki Morluklar

Vücuttaki Morluklar

Vücutta morluk oluşması birçok insanın başına sıkça gelen bir durumdur. Vücutta morluk oluşmasının birçok sebebi olabilirken çok sık karşılaşılan bu durum çok önemsenmez. Genellikle kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçer. Fakat vücutta oluşan morlukların sebepleri ciddi olabilir. Eğer ortadan bir sebep yokken vücutta morarma görülüyorsa veya var olan morluklar uzun süre geçmiyorsa, vakit kaybetmeden bir doktora danışınız gerekmektedir.

Vücutta Oluşan Morlukların Nedenleri Nelerdir?

  • Vücutta oluşan morlukların en yaygın ve basit sebebi fiziksel darbelerdir. Vücudumuzun bir kısmına aldığımız darbe sonucu bu bölgede doku hasarları meydana gelir. Dokuda hasarlanan kan damarları ve ölü hücreler bu bölgede morarmalara sebep olur. Morlukla birlikte ateş ve ağrı da beraberinde görülür. Bu durum dokunun iyileşmesinin tamamlanmasıyla yavaşça ortadan kalkacaktır. Tehlikeli bir durum değildir.
  • Vücuttaki morarmaların daha ciddi olan sebepleri ise kalp, damar ve akciğer hastalıklarıdır. Genel olarak vücutta kanlanma bozulursa, morluklar ortaya çıkar. Bunun sebebi kalbe, akciğere veya damarlara bağlı olabilir. Kalp ve akciğer hastalıkları bu durumun sebeplerinin başında yer alır.
  • Kalp yetmezliği ciltte morluğun nedenleri arasında yer alır. Kalbin vücut için yeterli kanı pompalayamaması sonucu oluşur. Özellikle el ve ayak parmak uçlarında morarmalarla kendini gösterir. Kalbin yapısındaki ve kalbe giren çıkan büyük damarların yapısındaki bozukluklar da morarmalara sebep olur.
  • Akciğerde kanın yeterince oksijenlenmemesi durumunda da morluklar oluşur. Bunun sebebi akciğerdeki inmeli hastalıklardır. Akciğer ufak kanallar ve hava keselerindem oluşur. Bu kanallardaki ve keselerdeki bozukluklar kanın oksijenlenmesini engeller. Ciltte oluşan morluklar KOAH gibi ciddi akciğer rahatsızlıklarının habercisi olabilir.
  • Kanlanma ile ilgili problemler yukarıda anlatıldığı gibi kalp ve akciğerdeki hasara bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi dokuya özel olarak o bölgedeki damarlardan da kaynaklanabilir. Bölgesel olarak damarlarda bir sıkıntı olduğunda veya damarın genişleyip daralması (vazomotor) bozulduğunda morluklar oluşur.
  • Eğer kan içerisinde yeterli oksijen taşınmıyorsa, yine morluklar oluşur. Kanda oksijen hemoglobin ile taşınır. Hemoglobin azlığı ve hemoglobin yapısındaki bozukluklar ciltte morarmaya sebep olur.

Vücutta Oluşan Morlukların Tedavisi Nasıldır?

Ciltte oluşan morluk tedavi edilmesi için altında yatan sebebin ortadan kaldırılması gerekir. Morluklar hayatı organlar olan kalp ve akciğerler ile ilgili olabileceği için vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Doktor altında yatan sebebe göre gerekli ilaç tedavisine veya cerrahi tedaviye başlayacaktır. Bu hastalıklar erken dönemlerde teşhis edildiğinde kolay atlatılabilir hastalıklardır. Bu yüzden belirtileri ciddiye almak gerekir ve bulgular baş gösterir göstermez derhal uzman hekime gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ