Reklam

Yağ Bezesi İltihaplanmaları

  • 11 Aralık 2017
  • 4.444 kez görüntülendi.
Yağ Bezesi İltihaplanmaları

Yağ bezeleri gözle görülmediği için pek dikkat çekmez. Genellikle sorun oluşturmayan durumlardır. Fakat bazı durumlarda yağ bezelerinin iltihaplanması sonucu problemler ortaya çıkarabilir.

Yağ Bezesi Nedir ve Neden Olur?

Yağ bezelerine lipom denir ve genellikle kötü huylu olmayan küçük boyutlu kistlerdir. Yağ hücrelerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Vücutta yağ hücrelerinin bulunduğu her yerde oluşabileceği gibi genellikle deri altında oluşur. Omuz, göğüs bölgesi ve sırt sıkça yağ bezesi oluşan bölgelerdir. Yağ bezesi vücudun derinlerinde de oluşabilir. Bu gibi durumların fark edilmesi çok zordur. Fakat yakınlarındaki bir sinire veya damara bası yapması sonucu ağrıya neden olabilir.

Yağ bezesinin oluşmasının temel nedeni hücrenin fazlaca yağ depolamasıdır. Fakat bu yağlanmanın sebebi tam olarak bilinmiyor. Bunun beslenme şekli veya obezite ile oluştuğu yanlıştır. Genellikle genetik faktörler etkilidir. Eğer ailede diğer bireylerde yağ bezesi görülüyorsa, bu durum yağ sizde de yağ bezesi oluşma riskini artıracaktır. Bir gendeki mutasyonun bu duruma neden olduğu düşünülmektedir. Bunun dışında Dercum hastalığı, Cowden sendromu ve Gardner sendromunda yağ bezesi oluşma riski arttığı görülmüştür.

Yağ Bezesi İltihaplanması Nasıl Oluşur?

Yağ bezesi genellikle zararsızdır. Müdahale etmek tercih edilmez. Fakat yağ bezesi iltihaplanırsa, tehlikeli olabilir. Bu seyrek görülen bir durumdur. Hafif seyredebileceği gibi dayanılmaz ağrılara da neden olabilir. Bir yağ kistinin içine mikrop girmesi sonucu yağ bezesi iltihaplanabilir.

Mikrop, yağ bezesinin çevresindeki bir kıl kökünden bulaşmış olabilir. Kılların sağlıksız koşullarda çekilmesi ve koparılması mikrop bulaşma riskini artıracaktır. Yağ bezesi şişlik, kızarık, ağrılı ve pis kokuyorsa iltihaplanma olmuş olabilir. Sivri bir cisim batması, bezeye darbe alma, bezeye sıkma gibi durumlar yağ bezesinin iltihaplanmasına zemin hazırlayacaktır.

Yağ bezesi iltihaplanır ise hızla büyümeye başlar. Büyüyen yağ bezesi ağrı ve acıya neden olur. Bölgede kızarıklıklar oluşur.

Yağ Bezesi İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer sorun çok ilerlememiş ise antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu durumda iltihap ortadan kalkacak, şişlik inecek ve kızarıklıklar geçecektir. Sorunlar düzeldikten 2 ay sonra yağ bezesi küçük bir operasyonla çıkartılır.

Eğer sorun çok ilerlemiş seviyelerde ise antibiyotik tedavisi yetersiz kalacaktır. Yağ bezesi dışardan ufak bir kesik oluşturarak içindeki iltihap boşaltılır. Eğer beze bulunduğu bölgeden çıkarılmazsa bir süre sonra tekrar iltihaplanma görülecektir. Bu yüzden kist yerinden alınmalıdır. Kist ufak bir operasyonla yerinden çıkartılır ve hastalığın tekrar oluşması önlenir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Greta Laverette dedi ki:

    I’m not sure why but this site is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

BİR YORUM YAZ