Reklam

Yağ Bezesiyle Kanserin Farkı

 • 20 Mart 2017
 • 7.001 kez görüntülendi.
Yağ Bezesiyle Kanserin Farkı

Yağ bezeleri; epidermal kist olarak adlandırılan ve içleri iltihaplarla dolu yumuşak, hareket ettirebilir yapıda şişliklerdir. Bu tarz şişlikler genellikle zararsız yapıdadır fakat tedavi edilmemesi dahilinde kanser oluşumu gözlenebilmektedir. Sık olarak kulak arkalarında, bacaklarda, kollarda ve sırt bölgesinde ortaya çıkmaktadır.

Kanser ise DNA hasarından kaynaklanan hasarlı hücrenin takip edilemeyecek şekilde kontrolsüz çoğalması ve yayılması sonucunda vücutta kalıtsal değişikliklere ve hatta ölüme kadar yol açabilen organ hasarıdır. Kanser oluşan hücrelerde bağışıklık sistemi iyice zayıflamaya ve çökmeye başlayarak doku hasarlı bölgeyi tamir edemeyecek duruma gelmektedir. Bunun sonucunda organ ve vücut üzerinde ciddi komplikasyonlar oluşur.

Kanserli hücrelerde erken teşhis önemlidir. Erken teşhis sonucunda hasarlı hücrelerin iyileşmesi sağlanarak tedavi uygulanabilmektedir. Ama ilerlemiş safhalardaki teşhislerde müdahale bir süre sonra etkisiz olacaktır.

Yağ Bezeleri ve Kanserin Farkı Nelerdir?

Kanser ve yağ bezelerinin farklarına bakacak olursak, yağ bezeleri genellikle zararsızdır ve yumuşak doku oldukları için temas yoluyla çok rahat hareket ettirilebilir. Fakat kanserli hücre sert ve yayılması durumunda ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir.

 • Her ikisinde de erken teşhis önemlidir. Yağ bezelerinin anormal büyümesi yayılmasına ve çoğalmasında neden olacak tedavi edilmemesi dahilinde kansere dönüşüm gözlenebilecektir.
 • Yağ bezelerine kist denilebilir. Yağ bezelerinin içi genellikle sıvı ile doludur ve boyut olarak küçüktür. Fakat kanser hücreleri çok daha büyük ve zararlı dokulardan oluşmaktadır.
 • Yağ bezeleri genellikle bağışıklık sisteminin düşmesiyle birlikte viral veya bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda oluşmaktadır fakat kanser hücreleri daha çok kalıtsal faktörler sonucunda oluşur. Aile öyküsünde kanser hastalığı oluşmuş kişiler en büyük risk faktörleri arasında yer almaktadır.
 • Yağ bezelerinin tedavisi büyüme gözlenmiş olsa bile kansere çevirmediği sürece mümkündür fakat kanser oluşmuş hücrelerde özellikle ilerlemiş safhalarda tedavisi mümkün olmayacak duruma gelebilir.
 • Yağ bezeleri içerisindeki iltihap patlatılması veya oynanması gibi faktörle oluştuğu zaman yayılma gözlenir fakat kanser hücreleri her zaman vücut içerisinde yayılarak hasarlı hücreler oluşmasına ve hücre ölümüne neden olmaktadır.
 • Yağ bezeleri içerisindeki iltihap antibiyotik veya ilaç tedavisi ile yayılması önlenerek tedavi edilebilmekte fakat kanser hastalarında kemoterapiye kadar giden sonuçlar oluşabilmektedir.
 • Kısaca her iki rahatsızlıktada erken teşhis çok önemlidir. Yağ bezelerinin tedavi edilememesi kanser oluşumuna kadar giden sonuçlar doğurabilmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Jude Scudero dedi ki:

  You can definitely see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 2. dumpster rental dedi ki:

  The cart leads the horse the young instruct the old on reversed governing.

BİR YORUM YAZ