Reklam

Yağışlı Havalarda Halsizlik

  • 11 Nisan 2017
  • 3.105 kez görüntülendi.
Yağışlı Havalarda Halsizlik

Kış aylarında veya yağışlı havalarda psikolojik olarak veya bazı kronik veya akut rahatsızlıklara bağlı olarak halsizlik hissedilmesi normal bir durumdur. Özellikle romatizmal rahatsızlıkları olan kişilerde yağışlı havalarda eklem ağrıları, kas ağrıları kişinin buna bağlı olarak kendisini halsiz hissetmesine yol açabilir.

Bunu haricinde havanın soğuk ve yağışlı olması ve buna bağlı olarak dikkatsiz şekilde dışarı çıkılması, sinüzit, gribal rahatsızlıklar, soğuk algınlıkları gibi bir çok rahatsızlığın oluşmasına bu rahatsızlıklar da insanın yorgunluk, halsizlik, ağrı, burun akıntıları, ateş gibi bir çok komplikasyonların oluşmasına neden olabilmektedir.

Yağışlı Havalarda Kişinin Kendini Halsiz Hissetmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Havanın boğuk ve yağışlı olması kişinin psikolojik olarak kendini kötü hissetmesine, dışarı çıkma isteğinin azalmasına yol açabilmektedir. Ciddiye alınacak bir durum olmamakla beraber psikolojik bir durumdur ve bir süre sonra kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır.
  • Yağışlı havalarda kişinin kendisini halsiz hissetmesinin en önemli nedenlerinden biri de romatizmal hastalıklardır. Romatizmal rahatsızlıklar özellikle yağışlı havalarda eklem ve kas ağrılarına, ciddi halsizlik ve yorgunluklara yol açabilmektedir.
  • Yağışlı ve soğuk havalarda kişinin soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar ve sinüzit gibi rahatsızlıklara yakalanması çok daha kolay olacaktır. Bu tarz enfeksiyonların belirtilerine bağlı olarak halsizlik ve yorgunluk gibi semptomların görülmesi normal bir durumdur. Hastalığın iyileşmesi ile bu etkilerde psikolojik olarak kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır.

Yağışlı Havalarda Hissedilen Halsizlik Nasıl Önlenebilir?

Özellikle kışın ve yağışlı havalarda bağışıklık sistemini güçlendirmek soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, sinüzit gibi rahatsızlıkların oluşmasını engellemede önemli katkı sağlamaktadır. Bunun için vitamin takviyeleri, dengeli ve sağlıklı beslenme, düzenli olarak vücudun yorgunluğunu önlemek ve güçlendirmek için yapılan spor aktiviteleri, düzenli bir şekilde tüketilen meyve ve sebzelerle yapılan vitamin takviyeleri gibi bir çok basit yöntemlerle bu tarz rahatsızlıklar önlenebilmekte ve vücut güçlendirilerek halsizlik oluşumu engellenebilmektedir.

Romatizmal hastalıkların tedavisi 2 şekilde yapılmaktadır;

  • Enfeksiyon bağımlı olmayan romatizmal hastalıkların tedavisi : Bu tarz rahatsızlıkların tedavisinde kortizon içermeyen antienflamatuar ilaçlar kullanılmaktadır. Ve bu ilaçlara ek olarak fizik tedavi ve nörolojik gibi ek tedaviler uygulanarak komplikasyonlar azaltılmaktadır. İlaçların kesinlikle doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması gerekmektedir.
  • Enfeksiyon bağımlı romatizmal rahatsızlıklar : Kortizon içeren antienflamatuvar ilaçlarla tedavi uygulanmaktadır. Bunların dışında yukarıda belirtilen ek tedavi yöntemleri uygulanarak hastanın konforunun yüksek tutulması gerekmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ