Reklam

Yanak Ağrısı

 • 27 Nisan 2017
 • 1.822 kez görüntülendi.
Yanak Ağrısı

Yüzün büyük bir bölümünü kaplayan yanak travma etkenlerine oldukça müsait olduğundan, burada ağrı şikayetine sık rastlanır. Yüzümüz aynı eller ve kollar gibi sürekli olarak gündelik yaşamda dış ortamla temas halindedir. Bu temas ise kimi zaman darbe veya hasarla sonuçlanabilir. Alınan hasar neticesinde yüz bölgesinde veya direkt olarak yanakta ağrı, kızarıklık gibi şikayetler belirebilir.

Yüzün etli bölümü olarak bilinen yanakta her seferinde travma kaynaklı ağrı oluşmaz. Problemin altında yatan başka etkenler de olabilir.

Yanak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sinir Hasarı

Mimiklerin dışa vurumunda oldukça etkili olan yüz sinirleri ve kaslarının zedelenmesi durumunda yüzde ağrı sorunu baş gösterebilir. Sinirlerdeki zedelenme sadece fiziksel temastan(tokat, sert zemine çarpma vs.) ötürü değil, ani ısı değişimlerinden kaynaklı da olabilir. Aşırı sıcak ve soğuk havada bulunmak da aynı etkiye yol açabilmektedir.

Psikolojik Etkenler

Modern dönemin en büyük sorunlarından olarak görülen stres, endişe gibi durumlar yüz kaslarını etkileyerek bu bölgede ağrıya yol açabilmektedir. Çok sinirli, stresli ve gergin kimselerde bu sebepten yüz-yanak ağrısına rastlanabilmektedir.

Uzun Süre Baskı Uygulanması

Yanağa doğru uzun süre baskı uygulanması da bu bölgede ağrı ve uyuşmayı tetikleyicidir.

Yüz Felci

Yüz veya yanak ağrısı düşünüldüğünde kişinin aklına gelen ilk sorunlardan biri yüz felcidir. Yüzde hissedilen ağrılar her seferinde bu denli önemli olmasa da, yüz felci bulgusu da olabilmektedir.

Yüzdeki mimik kaslarının hareket fonksiyonlarını yitirmesi akabinde gözlenen yüz felci kendini; yüz ağrısı, konuşurken zorlanma gibi sorunlarla belli eder. Diğer bulguları ise şunlardır;

 • Kas seğirmesi,
 • Yemek yerken veya bir şeyler içerken zorlanma,
 • Kişinin duygularını ifade etmesinde zorlanma(yüz mimik kaslarının hareket kabiliyetini kaybetmesinden ötürü),
 • Yüz kaslarının seğirmesi

Birinci, ikinci ve üçüncü yaralanma olarak gruplandırılan yüz felcinin hangi seviyede olduğu uzmanlar tarafından tespit edilerek, rahatsızlığının boyutuna göre tedavi yöntemi uygulanır. Şayet yukarıdaki belirtilerden bir veya birkaçı mevcutsa, derhal uzman doktora gidilmesi önerilir.

Zona Hastalığı

Halk arasında gece yanığı olarak bilinir. Su çiçeğine yol açan virüsten kaynaklıdır. Aynı zamanda daha önce su çiçeği hastalığı geçirmiş kişilerde baş gösterir. Viral bir enfeksiyon olan zona, vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilmektedir. Zona rahatsızlığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Ağrı,
 • Oluştuğu bölgede kaşıntı ve kabartı,
 • Meydana geldiği bölgede karıncalanma ve uyuşma,
 • Döküntü

Diğer Etkenler

 • Diş ve çene rahatsızlıklarının ağrısı yüz bölgesine yansıyarak bu bölgede ağrı hissedilmesine neden olabilir.
 • Travma etkenleri

Yüz veya direkt olarak yanakta hissedilen ağrılar, yüz felci ve zona gibi pek çok ciddi sağlık sorunlarının bulgusu olabilir. Bu yüzden şikayetlerin ihmal edilmemesi ve muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ