Reklam

Yanak İçi Küçük Kırmızı Yuvarlak Leke

  • 19 Nisan 2017
  • 8.846 kez görüntülendi.
Yanak İçi Küçük Kırmızı Yuvarlak Leke

Ağız ve ağız içerisi vücutta birçok işlevde rol oynayan bir yapıdır. Beslenme, konuşma, çiğneme, solunum, sindirim vb. birçok işlevi yürütmektedir. Bu nedenle bu bölgede olası bir rahatsızlık dolaylı olarak vücutta birçok yapıyı etkilemektedir ve tedavi edilmemesi ve geç kalınması takdirinde bazı sorunlar oluşturabilmektedir.

Ağız içi ve yanak içi gibi bölgeler vücutta en hassas bölgeler arasında yer almaktadır. Çünkü bu bölgelerde oluşan bir enfeksiyona iyi müdahale yapılmaz ise ve tedavinin geç ya da uygulanmaması durumunda yayılma ihtimali yüksektir. Bu nedenle bu bölgelerde enfeksiyon oluşma ihtimaline karşı daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Yanak içerisinde küçük şekillerde kırmızı, beyaz ve kahverengi renklerde lekeler oluşabilmektedir. Bu lekeler birçok nedene bağlı olarak oluşur ve vücutta birçok işlevde aksaklık oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle ağız içerisinde oluşan aft gibi küçük yara, şişlik, kızarıklık şeklinde belirtiler oluşturan rahatsızlıklar çok küçük rahatsızlıklar olarak görülse de beslenme, konuşma gibi önemli faktörlerde zorluklar yaşanmasına neden olmaktadır.

Yanak İçerisinde Küçük Kırmızı Lekelerin Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Travma Kaynaklı Oluşan Lekeler

Yukarıda da bahsedildiği gibi ağız içi ve yanak içi gibi bölgeler hassas bir yapıya sahiptir. Yaralanma, kavga gibi travma kaynaklı durumlarda yüz bölgesine alınan fiziksel darbeler ağız içerisinde leke oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tarz durumlarda daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Aft

Kısaca ağız yarası olarak tanımlayabiliriz. Ağız içerisinde dudak, yanak, diş etleri, dil, boğaza yakın yerler gibi birçok noktada oluşan sarı, kırmızı renkli yaralardır. Çevremizde aft şeklinde oluşan yaralar sıkça görülmektedir.

Bu tarz yaralar gülme, beslenme, konuşma gibi durumlarda ağız hareketine bağlı olarak ağrı oluşturabilmektedir. Enfeksiyon kaynaklı bir oluşum değildir ve buna bağlı olarak bulaşma gibi durumlar gözlenmez. Aft, stres, günlük hayatta tükettiğimiz yiyecekler ve kullandığımız ağız içi ürünler ve sistemik hastalıklar gibi bir çok duruma bağlı olarak oluşabilmektedir. Genellikle 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçme eğilimindedir.

Enfeksiyon Kaynaklı Oluşumlar

Ağız içerisinde viral veya bakteriyel kaynaklı olarak birçok şekilde enfeksiyon oluşumu gözlenebilmektedir. Buna bağlı olarak ağız içerisinde yuvarlak, küçük, kırmızı renkte lekeler oluşabilmektedir.

Yanak İçerisinde Oluşan Bu Lekeler Karşısında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Ağız içerisinde oluşan bu lekelere karşı dil ile veya el ile fiziksel müdahale kesinlikle yapılmamalıdır. Çünkü yaranın ıslak kalması veya tahriş edilmesi tedavisinin gecikmesine ve yayılmasına neden olabilmektedir.

Bu ve bu benzeri rahatsızlıklar durumunda doktorunuza ve eczacınıza başvurmanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ