Yanakta Kist

Yanakta Kist

Yanakta kist oluşumu çeşitli boyutlarda ve şekillerde olabilir. Dış yanakta gözle görünür boyutlarda meydana gelebileceği gibi ağız içerisinde epitel dokuya bağlı olarak da tümör oluşumu gözlenebilir. Oluşan tümör iyi huylu olabileceği gibi kanser kaynaklı da gözlenebilir. Önemli olan oluşan tümörün kaynağının gerekli tüm tetkikler yapılarak tespit edilmesi ve kaynağının bulunmasıdır. Kaynağına göre gerekli olan en doğru tedavi metodu doktor tarafından uygulanmalıdır.

Yanakta Kist Oluşum Nedenleri Nelerdir?

1-)Enfeksiyonlar

Ağız içerisinde yanak bölgesinde oluşan tümörlerin en sık nedenlerinden bir tanesi ağız içi enfeksiyonlardır. Ağız içerisinde oluşan enfeksiyonel yaraların kronik hal alması ileri evrelerde tümör oluşumuna neden olabilmektedir. Enfeksiyon kaynaklı oluşan tümörler hızla yayılış gösterebilir. Tedavide öncelikli amaç tümörün büyümesini engellemek, gerekli görüldüğü takdirde tümörün bölgeden temizlenmesi ardından enfeksiyonun vücuttan uzaklaştırılması için gerekli ilaç tedavisinin uygulanmasıdır.

2-)Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara ve alkol kulanımı, yanak başta olmak üzere ağız içerisinde ve vücudun çeşitli bölgelerinde kist oluşumuna neden olabilmektedir. Özellikle uzun süreli ve çoklu sigara ve alkol kullanımlarında uzun vadede bu durum kaçınılmazdır. Kist oluşumu öncesi ağız içerisinde sigara ve alkole bağlı uzun süreli geçmeyen yara oluşumu da gözlenmektedir.

3-)Protez Kullanımına Bağlı

Özellikle yaşlı kişilerde yanaklarda kist oluşumunun sebeplerinden bir tanesi kulanılan protezlerdir. Protezlerin tam olarak oturmaması, ağız içerisindeki dokuyu rahatsız etmesi bu duruma neden olabilmektedir. Bu tarz sebepler ile oluşan kistler genellikle tehlikeli değildir. Kullanılan protezin değiştirilmesi ile hızla kendiliğinden geçmektedir ya da ameliyat ile alınması sonucunda tekrar etmemektedir.

Yanaktaki Kist Belirtileri

Yanakta oluşan kistler çoğu zaman kolay kolay tespit edilemez. Gözle görünür boyutlara gelmesi tedavide geç kalınmak ile sonuçlanabilir bu nedenle kistin belirgin hale gelmeden önce oluşturduğu belirtiler incelenmelidir.

Ağız içerisinde ağrı ve acıma hissinin oluşumu ilk dönemlerde sıklıkla meydana gelmeye başlar. Bu durum kistin büyümesi ile giderek artar. Ağız içerisinde beyaz ya da kırmızı renkli lekelenmeler gözlenebilmektedir. Ağız içerisinde yara oluşumu, şişlik oluşumu da sık sık gözlenen diğer belirtilerdendir.

Uzun süredir ses kısıklığı yaşıyorsanız, konuşmada ve yemek yemede zorluk yaşıyorsanız bu durum oluşan bir kitleden kaynaklı meydana geliyor olabilir. Bu yüzden muhakkak uzman bir hekime giderek gerekli tetkikleri yaptırınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ