Reklam

Yanakta Sert Şişlik

  • 10 Nisan 2017
  • 9.992 kez görüntülendi.
Yanakta Sert Şişlik

Yüzün sağ ve sol yanında olmak üzere etli bölge olarak bilinen yanakta kimi zaman şişlik baş gösterebilmektedir. Yanak bölgesinde oluşan sert şişlikler genellikle travma etmenleriyle ilişkilendirilir. Yüz bölgesine doğru alınan sert darbe veya hasar akabinde bu bölgede ağrı, şişlik, morarma şikayetleri baş gösterebilir.

Ancak her seferinde yüz bölgesine fiziksel temas olmasına yani travma etkeninin varolmasına gerek yoktur. Kimi zaman herhangi bir temas olmamasına rağmen yanakta şişlik belirebilmektedir.

Yanakta Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Ağız İçi Enfeksiyon

Dilde, dişte, diş etinde daha doğrusu ağız içi bölgesinde enfeksiyon oluşabilmektedir. Ağız içinde bakteri ve çeşitli zararlı mikroorganizmaların birikmesi, türemesi sonucunda enfeksiyon baş gösterir. Özellikle diş ve diş eti rahatsızlıkları çoğu zaman enfeksiyon oluşumunu tetikleyici unsurlardır. Enfeksiyonsa kendini şişlik ile belli edebilir. Olası ağız içi iltihaplanmayı/enfeksiyonu önlemek adına ağız içi temizliğine özen gösterilmelidir.

Travma Etkenleri

Vücuttaki şişliklerin başlıca nedeni travma etkenleridir. Yüz bölgesine sert bir darbe(tokat gibi) alınması sonucunda yanakta şişlik, kızarma ve morarma problemleri baş gösterebilir. Şişliğe ağrı eşlik eder.

Tükürük Bezi Rahatsızlıkları

Tükürük salgılamakla görevli tükürük bezleri, ağız çevresinde bulunmaktadırlar. Tükürük bezlerinde oluşabilecek herhangi bir sorun veya rahatsızlık, yanak bölgesinde şişlikle kendini gösterebilir. Fakat şişlik tek başına rahatsızlık bulgusu değildir. Diğer semptomların da detaylı izlenmesi ve doğru tetkik için uzman doktora başvurulması önerilir.

Diş Apsesi

İltihap birikmesi olarak bilinen apse oluşumuna, halk arasında diş apsesi olarak sık rastlanır. Bakterilerin diş bölgesinde birikmesi ve türemesi akabinde enfeksiyon oluşumu gözlenerek diş apsesi oluşur. Şiddetli ağrıyla kendini belli eden apseye yüz/yanak bölgesinde şişlik eşlik edebilir. Diş çürüklerinin ihmal edilmemesi, dişlerin düzenli olarak fırçalanması apse ihtimalini düşürerek bu sebepten oluşabilecek şişliği de önlemiş olur.

Böcek Sokması

Özellikle yaz aylarında, arı ve böcek sokması vakalarına daha fazla rastlanır. Yanak bölgesindeki sert şişlik, böcek/arı sokmasıyla ilintili olabilir. Böyle bir durum söz konusuysa, mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

Diğer Nedenler

  • Alerjik durumlar şişliği tetikleyici olabilir,
  • Yüz veya yanak bölgesinde yanık oluşumu

Yanakta göze çarpan sert şişlik pek çok sorunla ilgili olabileceğinden, esas sebebinin doğru tahlili ve tedavi yöntemi için uzman doktora başvurulması önerilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ