Yastıksız Yatmak

Yastıksız Yatmak

Yatma şekli ve uyku pozisyonu, sağlıklı ve doğru bir uyku düzeni için son derece önemlidir. Aynı zamanda uyku enasında içinde bulunulan odanın havadar olması, yatak rahatlığı gibi detaylar da uyku kalitesini birinci dereceden etkileyen faktörlerdir. Yastıksız yatmak ise bazı bireyler tarafından bi alışkanlık haline getirilen durumlardan biridir.

Yastıkla uyuyan bireyler, boynun desteklenmesi sayesinde uyku sürecinde daha rahat etmektedirler. Ancak bazı bireyler, yastıkla rahat uyuyamaz ve bu nedenle yastık kullanmaya bir son verir. Bu durum sonucunda boyun ve sırt ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Yastıksız Yatmanın Zararı Var mıdır?

Yastıksız yatmak tıbbi olarak sorun yaratacak ya da sağlığı bozacak bir durum değildir. Ancak bireyin boyun kısmının desteklenmesine yardımcı olması bakımından yastık kullanımı önemlidir. Yastıksız yatan bireylerde boyun ve sırt ağrısı ortaya çıkıyorsa, bu bireylere yastık kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Hangi Pozisyonda Uyumak Gerekir?

Yastık kullanımı kadar önemli bir başka konu da uyku pozisyonunun nasıl olması gerektiğidir. Birey hatalı bir pozisyonda uyuduğunda, boyunda ve belde zedelenmelere dahi yol açabilmektedir.

  • Yüzüstü olacak şekilde yatmak, oldukça tehlikelidir. Çünkü bu uyku pozisyonunda omurganın çevresindeki kaslar alabildiğine gerilir ve sinirler sıkışabilir. Omurga zedelenmelerinde temel sebep olarak gösterilen uyku pozisyonudur.
  • İdeal yatış pozisyonu “cenin” olarak tabir edilen yana yatarak bacakların karna çekilmesi pozisyonudur. Bu pozisyon alındıktan sonra bacakların arasında bir yastık konması da gerekir. Bu pozisyon, omurgada zedelenme durumunu engellemektedir.
  • Yan yatarak uyuyamayan bireyler ise genellikle sırt üstü uyumayı tercih etmektedir. Bu pozisyonda uyuyan bireylerin, dizlerinin altına bir yastık almaları omurgayı destekleyecek ve rahat bir uyku süreci geçirilmesini sağlayacaktır.
  • Sabahları uyanıldığında, doğrudan yataktan kalkmak yerine, esneme hareketleri yapılması uygundur. Çünkü uyku esnasında beden sürekli dönebilir ve bunun sonucunda da omurgada ağrılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle esneme gerinme hareketleri ihmal edilmemelidir.
  • Bunlara ek olarak;
  • Yatağın esnekliği ve ortopedik olması da son derece önemlidir. Ortası çökmüş olan bir yatak, derhal değiştirilmeli ve omurgayı destekleyen bir yatak tipi kullanılmaya başlanmalıdır.
  • Yastık sayısının birden fazla olması ya da kullanılan tek yastığın çok yüksek olması boyun ağrısına ve tutulmalara yol açabilmektedir.
  • Yatağın yerden yüksekliği de çok önemli bir faktördür. Birey yatakta oturur pozisyon aldığında, ayakları yere değmelidir. Çok yüksek bir yatak, uyku esnasında düşmeye ve yaralanmalara neden olabilmektedir. Çok alçak yataklar da uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Bunların yanında yatağın uzunluğu bireyin boyunda 20 cm kadar daha uzun olmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ