Reklam

Yatınca Baş Neden Döner?

  • 15 Ağustos 2018
  • 1.040 kez görüntülendi.
Yatınca Baş Neden Döner?

Baş dönmesi, günlük hayatın yoğun temposu içerisinde sıkça yanabilen bir durumdur. Kişilerin baş ağrısından sonra en sık yaşadığı sorunlardan biridir. Özellikle pozisyon değişikliklerinde yaşanan baş dönmesinin birçok nedeni olabilmektedir.

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Pozisyon değişikliğine bağlı baş dönmeleri genellikle kulakla ilgilidir. Bilindiği üzere kulak, vücudun denge organıdır. Kulakta yolunda gitmeyen durumlar olduğunda, bunun ilk belirtisi baş dönmesidir. Orta kulakta bulunan kristallerin oynamasıyla sıvı dengesinde bozulmalar meydana gelir. Vertigo adı verilen bu hastalıkta pozisyon değişikliğine bağlı olarak baş dönmesi yaşanır. Yatınca veya yatılan yerden kalkınca, yatarken sağdan sola ya da soldan sağa dönünce, ayaktayken birden baş sağa ya da sola çevrilince yoğun baş dönmeleri yaşanabilir. Vertigo hastalığına yakalanmış bireylerde yalnızca pozisyon değişikliğine bağlı baş dönmeleri görülmez. Aynı zamanda sürekli bir sersemlik hissi de yaşamaktadırlar.
  • Kulakla bağlantılı olan ve baş dönmesine sebep olan bir diğer hastalık da meniere hastalığıdır. Bu hastalık da iç kulakla ilgilidir. Kişide işitmede azalma ya da kulakta çınlama görülür. Bu baş dönmeleri kişide ayakta durmaya ya da yürümeye bile engel olabilecek şiddette yaşanabilir. Genellikle 50 yaş üstünde karşılaşılan bu hastalıkta kişide, dakikalarca hatta saatlerce sürebilen baş dönmelerine rastlanabilir. Bu ataklar sık sık yaşandığında kişide işitme kaybı da oluşabilmektedir.
  • Vertigo ya da meniere hastalığı olmayan kişilerde yatınca baş dönmesi yaşanması sadece pozisyon değişikliğine bağlı baş dönmesidir. Pozisyona bağlı baş dönmeleri, başın sadece belli pozisyonlarında yaşanır. Bu baş dönmeleri kısa süreli ve geçicidir. Pozisyona bağlı baş dönmeleri genellikle yatma eylemi sırasında görünür. Yatarken ya da kalkarken, yatarken sağa ya da sola dönerken sıkça yaşanabilir.
  • Tansiyon hastalarında da baş dönmesi sıkça görünür. Tansiyon sonucu kan basıncının ani düşmesiyle beyine yeterli kan ve oksijen gidemez. Bu durum da tansiyon hastası kişilerde baş dönmesine neden olur.
  • Darbe ve travmalar sonucunda da baş dönmeleri yaşanabilir. Başa ve özellikle kulaklara alınan bir darbe ya da travmaya sebep olan faktörler kulak yapısında tahribata neden olabilir. Bu tahribat sonucu orta kulaktaki kristallerin sarsılması ve yerlerinden oynamasıyla da baş dönmesi ortaya çıkabilir.

Baş Dönmesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Öncelikle yaşanan baş dönmeleri hafife alınmamalı, zaman kaybetmemeli ve mutlaka bir doktora gidilmelidir.
  • Yatınca oluşan baş dönmelerine neden olan faktörler araştırılmalıdır. Baş dönmesi, birden fazla organdan kaynaklanabileceği için KBB, Nöroloji ve Kardiyoloji doktorlarınca gerekli tetkikler ve araştırmalar yapılmalıdır.
  • Baş dönmesi sadece pozisyon değişikliğinden yani ani hareketlerden kaynaklanıyorsa, hareket kısıtlanarak önüne geçebilir. Aniden yatmak ya da kalkmak sağlıklı bireylerde bile kan basıncını etkileyerek baş dönmesine sebep olabilir. Bu nedenle ani hareketlere dikkat etmek gerekir.

Baş dönmesi yapılan araştırma sonucu bir hastalığa bağlı ise önce ilaç tedavisine başlanır. Hastanın durumuna göre doktor kontrolünde gerekli tedavi yöntemleri uygulanacaktır. Eğer bir süredir yatınca baş dönmesi şikayetiniz varsa, en kısa zamanda vakit kaybetmeden uzman hekime başvurmanızda yarar vardır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ