Reklam

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı

 • 01 Ağustos 2018
 • 781 kez görüntülendi.
Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı

Yemek yedikten sonra midenin bulanması çok sık karşılaşılan bir durum değildir ve birçok nedene bağlıdır. Eğer bu durumu çok sık yaşıyorsanız kesinlikle bir doktor kontrolüne girmeniz kafanızda soru işareti kalmaması açısından faydalı olacaktır.

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı

Mide aslında en dayanıklı organlardan biridir. Yanlış beslenme ya da bozulmuş besinlerin tüketiminden sonra zehirlenmeden kaynaklanan mide bulantıları meydana gelebileceği gibi aşırı yemek yemek ya da tüketilmemesi gereken besinlerin tüketiminden sonra da mide bulantıları meydana gelebilmektedir. Detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse;

Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

Midenize dokunacak yiyecekleri aşırı miktarda tüketmediğinizi düşünüyorsanız, aşağıda yazmış olduğumuz sebeplerden dolayı mideniz rahatsızlanmış olabilir.

1-)İnce Bağırsak Tıkanıklığı

Kandaki toksinlerden dolayı meydana gelen ince bağırsak tıkanıklığı kabızlığa sebep olur ve kabızlık ise birkaç gün sürdüğü taktirde mide bulantısına neden olarak kişileri rahatsız edebilmektedir.

2-)İlaç Yan Etkileri

Tok karnına kullanmış olduğunuz bir ilaç varsa burada ilk önce ilacın yan etkilerini okumanız ve belirtilerin sizde olup olmadığını gözlemlemeniz gerekmektedir. Her ilaç aldıktan sonra mide bulantısı yaşıyorsanız, doktorunuzla görüşerek farklı bir ilaç kullanımına başlayabilirsiniz.

3-)Gıda Zehirlenmeleri

Yemek yedikten sonra mide bulantısının en büyük nedenlerinden biri de gıda zehirlenmeleridir. Zehirlendiğinizi düşünüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Gıda zehirlenmelerinde bir diğer belirti ise kusma, ateşlenme ve terleme olabilmektedir.

4-)Safra Kesesi

Safra kesesi problemi olan kişilerin yediği besinlere çok daha dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle yağlı yiyecekler tüketilmemesi gereken bu rahatsızlık da yine dikkat edilmediğinde mide bulantısına sebep olmaktadır. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa yağlı yiyecekler tüketmemeye özen göstermelisiniz.

5-)Reflü

Reflü midede aşırı miktarda asit oluşması durumunda ortaya çıkan bir mide hastalığıdır. Çok gazlı yiyecekler ya da aşırı tuzlu, yağlı yiyecek tüketimi reflü hastalarını rahatsız edebilmekte ve mide bulantısına sebep olabilmektedir.

NOT: Herhangi bir sağlık probleminizin olmadığını düşünüyorsanız ve her yemekten sonra sık sık mide bulantısı yaşıyorsanız muayene olarak bir problem olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

Yemek Yedikten Sonra Mideyi Rahatlatmak İçin Tüketilebilecekler

 • Yemek yedikten 10 – 15 dakika sonra sonda içebilirsiniz. Yemeğin bittiği an soda içmeye başlamak midenizi rahatlatmaktan ziyade sizi daha çok rahatsız edebilir.
 • Taze nane, limon ve su karışımı içebilirsiniz. Bu karışım hem sağlık açısından faydalıdır, hemde midenizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.
 • Yemek yedikten 10 dakika kadar sonra çay için. Çay tükettiklerinizi daha çabuk bir şekilde öğütmenize yardımcı olabilecek bir yan üründür.
 • Tüketilecek bir şey olmasa da, yemekten sonra yürüyüş yapmanız da sizi oldukça rahatlatacaktır.

Nasıl Yemek Yemeliyiz?

 • Yemeği her zaman oturarak yemeye özen göstermelisiniz. Böylece daha kolay bir sindirim gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hızlı hızlı yemek yemekten kaçınmalısınız. Şöyle ki, hızlı bir şekilde yediğiniz için doyduğunuzu bir tık daha geç anlıyorsunuz ve bu nedenle midenizde şişlikler, kramplar ve bulantılar meydana gelebiliyor.
 • Yemek yerken yanında gazlı içecekten ziyade su içmeyi tercih edin. Su, sindiriminizi kolaylaştıracaktır fakat gazlı içecek ne kadar yerseniz yiyin, midenizin daha çok şişmesine sebep olacağından sizi rahatsız edecektir.
 • Güne kahvaltı ile başlamaya özen göstermelisiniz. Direkt olarak kafein ya da gazlı içecek ile başlamak, süreklilik halinde midenize zarar verebilmektedir.
 • Günde muhakkak 3 öğün beden sağlığınız için doğru ve dengeli bir şekilde yemek yemelisiniz. Saatlerinizin standart olması daha iyi olacaktır. Eğer çok sık acıkıyorsanız da ara öğünlerde tok tutacak kuru yemişler tüketerek, sağlıklı bir yaşamın ilk maddesini yerine getirmiş olursunuz.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. JavierTox dedi ki:

  tinder website , what is tinder
  tindr

BİR YORUM YAZ