Yemek Yedikten Sonra Oluşan İshal

Yemek Yedikten Sonra Oluşan İshal

Yemek yedikten sonra oluşan ishal, bazen yediğiniz yemeğe bazen de bir hastalığa işaret etmektedir. Çevresel faktörler de bu durumun oluşmasında etkili olabilmektedir. Dışkılama ve dışkı bağırsakların çalışma durumuyla ilgili bilgi edinmememizi de sağlamaktadır. Dışkının katılığı, kokusu ve rengi bu durum hakkında bize bilgi vermektedir. Bunun faydası bağırsaklarda oluşan herhangi bir rahatsızlığı bize erken bir şekilde haber vermesidir.

Yemek Yedikten Sonra Oluşan İshalin Nedenleri Nelerdir?

  • Yemek yedikten sonra hemen ishal olunması genel olarak kişinin beslenme düzeniyle, yedikleriyle ve içtikleriyle alakalı olmaktadır. Kişinin tükettiği yiyecek ve içeceklerin eğer son kullanma tarihi geçmişse bağırsaklar buna tepki göstererek ishale neden olabilmektedir. Kişinin birbirinden farklı yemekleri yemesi de aynı şekilde ishale neden olmaktadır.
  • Kişinin dengesiz bir şekilde beslenmesi de ishale neden olan durumlardandır. Bu durum genelde bayramlarda görülmektedir. Asitli içecekler, tatlılar ve tuzluların midede karıştırılması bağırsakların çalışma sistemini etkilemektedir. Bu etkilenme ve bozulmayla birlikte kişide ishal rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.
  • Bağırsaklarda tümör oluşumu ve bağırsak yapısının bozulması da her yemekten sonra ishal oluşmasına neden olabilmektedir. Yine iltihaplanma ve enfeksiyon sonucunda bağırsakların ve bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin zarar görmesi yemek yedikten sonra ishal oluşumunu etkilemektedir.
  • Antibiyotik kullanımları kimi zaman sindirim sistemine zarar vermektedir. Bağırsaklarda bulunan faydalı mikroorganizmaların yok olmasını sağlayan bu antibiyotiklerin yan etkisi olarak yemek yedikten sonra ishal oluşumu gözlemlenmektedir.
  • Eğer kişide ishal her yemekten sonra olup bir ağrı ve sancıya neden oluyorsa, bu durumun ciddi sebepleri olabilmektedir. Kişinin acil bir şekilde bir uzman hekimden yardım alması faydalı olacaktır.
  • Gıda zehirlenmeleri kimi zaman yemek yedikten hemen sonra ağrıyla beraber ishale de neden olabilmektedir. Bir ürünün uzun süre tüketilmesi de ishale neden olabilmektedir.
  • Soğuk havalar ve soğuk yiyecek-içeceklerin tüketilmesi de yine aynı şekilde hem mideyi hem bağırsakları bozarak yemek yedikten sonra ishale neden olabilmektedir.
  • Psikolojik nedenler de nadir de olsa yemek yedikten sonra ishal oluşumuna neden olmaktadır. Kişinin stres altında olduğu durumlarda ishal rahatsızlığı görülebilmektedir.

Yemek Yedikten Sonra Oluşan İshalin Tedavisi

Eğer ishal sadece belli bir dönemle kısıtlı kalmayıp uzun süre devam ediyorsa, kişinin acil bir şekilde bir doktordan yardım alması gerekmektedir. Eğer kişi sürekli aynı besinlerle besleniyorsa, bu besinlere ara vermelidir. Soğuk bir mevsimdeyse karın bölgesini sıcak tutarak hem ağrıya hem de ishal rahatsızlığına çözüm üretebilir.

Eğer belirtiler arasında zehirlenme durumu varsa ve kişi bozuk veya tarihi geçmiş bir ürünü yediğini fark ettiyse acil bir şekilde bir sağlık kurumuna görünmelidir. Stresten, kaygıdan uzak durmak, yeme ve içme alışkanlıklarına ve düzenine dikkat etmek de bu sorunun çözümünde etkili rol oynayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ