Reklam

Yeni Doğan Bebekte Meme Şişmesi

  • 05 Şubat 2018
  • 1.371 kez görüntülendi.
Yeni Doğan Bebekte Meme Şişmesi

Yeni doğan bebeklerde birçok sağlık sorunu gözlenebilir. Bu durum bebeklerin yaşama uyum sağlama sürecinde karşılaştığı zorluklardır ve çoğu bebek bu sorunlar ile karşılaşabilir. Bu sorunlar arasında bebeğin sık sık kusması, altına sürekli kaka yapması, gaz çıkaramaması, hapşırması ve sık sık hıçkırması gibi sağlık sorunları yer almaktadır. Kişinin böyle bir sorun ile karşılaşması durumunda doktora giderek hastalığın tanısı için gerekli testleri yaptırması gereklidir. Bebekler bu dönemde çok hassas bir yapıya sahip olduğu için ebeveynlerin bu dönem içinde çok daha dikkatli ve özenli bir biçimde davranması gereklidir.

Yeni doğan bir bebekte görülen diğer bir semptom ise meme şişmesidir. Bu durum çoğu annenin merak ettiği bir konudur ve çeşitli nedenlere bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yeni Doğan Bebekte Meme Şişmesi Neden Olur?

Yeni doğan bebeklerin bir takım sağlık sorunları olması çok normal bir durumdur. Anne karnından sonra dünyada yaşamaya uyum sağlamaya çalışan bebeklerin vücudu hemen uyum gösteremeyebilir. Bu durum da ortaya çeşitli sağlık sorunlarının çıkmasına neden olacaktır. Ebeveynlerin bu tarz durumlar ile karşılaşması halinde hemen telaşa kapılmaması gereklidir. Bu dönemde ebeveynlerin yapması gereken en mantıklı eylem doktordan bilgi almak olacaktır.

Yeni doğan bebeklerin memelerinde zaman zaman şişlik ve bunun yanı sıra sertlik görülebilir. Bunların hepsi normal semptomlar olarak görülmektedir. Bunun yanı sıra bazı yeni doğan bebeklerin de memelerinden belirli miktarda süt sızıntısı olmaktadır. Süt sızıntısı olması belirli bir cinsiyete özgü değildir. Bebeğin kız ya da erkek olması fark etmeksizin memelerinden süt sızıntısı gelebilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Meme Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeklerin yapısı çok hassastır. Bu dönemde bebeklerin anne ile olan bağı en yüksek seviyededir. Annenin en küçük bir sorun yaşaması bebeği de bu dönemde direkt olarak etkiler. Yeni doğan bebeklerin sık sık göğüslerinde şişlikler ve sertleşme görülebilir. Bu durumun ana sebebi bebeklerin anneden geçen hormonların etkisinde olmasıdır. Yeni doğan bebekler ilk dönemlerde anneden gelen hormonların etkisinde çok olur zaman içinde ise bu hormonlar bebeğin vücudundan atılır.

Yeni Doğan Bebeklerde Meme Şişmesi Nasıl Geçer?

Yeni doğan bebeklerde anneden gelen hormonlar nedeniye görülen meme şişmesi ve sertlikleri bebeğin büyümesi ile birlikte kendiliğinden geçer. Bu dönemde doğru bilinen yanlış uygulamalardan birisi, bebeğin göğsüne masaj yapmaktır. Ebeveynlerin göğsünde şişlik olan bebeklerine masaj yapması hiçbir doktor tarafından önerilen bir davranış değildir. Annelerin bu dönemde bilinçli hareket etmesi gereklidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ