Reklam

Yeni Doğanda Ikınma

  • 06 Ocak 2018
  • 1.108 kez görüntülendi.
Yeni Doğanda Ikınma

Yeni doğanda ıkınma problemi, sıklıkla ortaya çıkan ve gaz problemini de beraberinde getiren bir durumdur. Yenidoğan bebeklerin midelerinde gerekli olan enzimler henüz oluşmadığı için, süt emmeleri ile birlikte gaz birikimi meydana gelir ve ıkınma problemi de ortaya çıkar. Bebek çok ağladığında büyük olasılıkla gaz problemi yaşıyor demektir. Bebeklerin birçoğunda gaz problemi ile eş zamanlı olarak, mide rahatsızlıklarından gastrit, reflü de ortaya çıkabilmektedir. Bu bir hastalık olmadığı gibi doğru şekilde hareket edildiğinde geçmektedir.

Bebeklerin yeni doğdukları ilk haftalarda henüz bağırsak sistemleri de tam anlamıyla gelişmemiş olduğu için, ıkınma sorunu 6 aya kadar devam edebilmektedir.

Bebeklerde Ikınma Problemi Nedenleri Nelerdir?

  • Bebek, çok fazla hava yuttuğunda bu hava bağırsakta gaz oluşmasına yol açmaktadır. Bu durum da infantil kolik(bebekte aşırı ağlamayla görülen sendromdur) adı verilen durumun ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.
  • Annenin tükettiği gıdalarda bulunan mineraller gibi gaz ve çeşitli tatlar da bebeğe süt yoluyla geçmektedir. Bu nedenle anne beslenmesine azami dikkat göstermelidir. Çünkü zaten süt, başlı başına gaz oluşum sebebidir.
  • Bebek kakasını yapmakta zorlandığında da ıkınma ortaya çıkabilir. Bu durum aşırı olduğunda, bebeğin makat bölgesinde deformasyon ve yara oluşumu meydana gelebilir. Bebeğin her gün kakasını yaptığından emin olunması gerekir. Anne tarafından bu konuda gözlem yapılmalıdır. Kabızlık için doğal kabızlık giderici ürünler kullanılmalı ve uzun süre devam eden kabızlıkta mutlaka doktora gidilmelidir.

Bebeğin Gaz Problemine ve Ikınmaya Çözümler

  • Ikınma ve gaz sorununun oluşmaması için bebek yatırılırken baş kısmı vücudundan bir miktar yukarıda olacak şekilde ayarlama yapılmalıdır.
  • Bebeğin gazını rahatça çıkarabilmesi için sık sık göğsü, karnı ve sırtı ovalanmalıdır. Bu ovalama ya da hafifçe vurma işlemi ne kadar sık yapılırsa o kadar iyi sonuç alınacaktır. Bu işlem her emzirme sonrasında tekrarlanabilir.
  • Bebeğin ıkınması anormal derecedeyse, bunun yanı sıra bebek sıklıkla kusuyor, vücut ısısı yükseliyorsa ve dışkısının rengi olması gerektiğinden farklı ise pediatrist ile mutlaka görüşülmelidir.
  • Ikınma problemi için reçete ile alınmak ve doktor tavsiyesine uymak koşuluyla emülgatör de kullanılabilir. Emülgatör, bebeğin bağırsaklarında ve midede ortaya çıkan hava kabarcıklarını ortadan kaldıracaktır. Ancak bu tedavi yöntemi için kesinlikle doktor gözetimi ve tavsiyesi şarttır.

İlk altı aydan sonra devam eden ve geçmek bilmeyen ıkınma sorunu bebekte bir mide ya da bağırsak probleminin belirtisi olabilir. Bu nedenle ihmal edilmemelidir. Pediatriste mutlaka ıkınmanın başlangıç zamanı ve süreci hakkında detaylı bilgi verilmelidir. Uzman hekim gerekli tetkikleri yaptıktan sonra tedavi sürecine başlanacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ