Reklam

Yüksek Ateşle Birlikte Ayakta Morarma ve Şişme

  • 10 Mart 2017
  • 9.639 kez görüntülendi.
Yüksek Ateşle Birlikte Ayakta Morarma ve Şişme

Vücut ısısı ve vücudun iç dengesi beyinde hipofiz bezinin üst kısmında bulunan hipotalamus tarafından düzenlenmektedir. Normalde vücut sıcaklığı 37 derece civarındadır. Yüksek ateş, vücut sıcaklığının 37,8 derecenin üzerine çıkma durumu olmakla birlikte 40 derecenin üzerinde havaleye yol açabilen komplikasyonlar görülmektedir. Yüksek ateşle birlikte ayak, kol ve vücudun bir çok bölgesinde morarma ve şişme , felç ve hatta ölüme kadar yol açabilecek şiddette komplikasyonlar görülebilmektedir.

Yüksek ateş, vücutta grip, soğuk algınlığı gibi viral veya bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak çıkabilmektedir. Yüksek ateş, vücutta ısı kaybına yol açtığı için titreme, üşüme gibi belirtiler gözlenebilmektedir.

Yüksek Ateşle Birlikte Ayakta Morarma ve Şişme Neden Olur?

Vücut ısısının aşırı yükselmesi havale geçirilmesine yol açabilir. Havale sonrasında el ve ayaklarda morarma, vücutta belirli bölgelerde şişlikler, felç ve sonrasında ölüme kadar gidebilen komplikasyonlar oluşabilmektedir. Özellikle çocuklarda sıklıkla rastlanılan bir durum olmasına karşın önlem alınamaması ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Bunlar dışında gribal enfeksiyonlar vücut bağışıklık sistemini zayıflatarak, yüksek ateş ve gribal fonksiyonların görülmesine neden olabilmektedir.

Yüksek Ateşle Birlikte Ayakta Morarma ve Şişliğin Önlenmesi için Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Öncelikle ateşi düşürmeye çalışmak gerekir. Ilık duş, ateş düşürme ve sonrasında oluşan komplikasyonları biraz olsun rahatlatma eğilimindedir. Bunun dışında yatarken tamamen üstün açık yatılmaması gerekir. Bu tutum havale fonksiyonlarının hızlanmasına neden olabilmektedir. Önlemlere rağmen ateşin düşürülmemesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

İlaçla tedaviye bakılacak olursa; doktor kontrolünde reçetelenen genellikle enfeksiyonun devam etmesi durumunda antibiyotik kullanımı şu şekilde olmaktadır;

  • Ateşin düşürülmesi için hastanın yaşına bağlı olarak antipiretik(ateş düşürücüler) tablet veya şurup preperatları,
  • Soğuk algınlığı enfeksiyonlar da burun akıntısı tedavisi için dekonjestan burun spreyleri (otrivine, iliadin gibi) 5 günden fazla kullanılmamak şartıyla,( burun spreylerinin 5 günden fazla kullanılması rebound etkiye neden olacaktır. Bu da burun damarlarının tekrardan tıkanması anlamına gelir. )
  • Boğaz da yutkunamama ve boğaz enfeksiyonları için antiseptik gargaralar
  • Ve son olarak soğuk algınlığı tedavisinde tablet veya şurup şeklinde preperatlar önerilmektedir.

Yukarıda genel olarak kullanılan ilaç tedavilerinden bahsedilmiştir. Doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan ilaç kesinlikle alınmamalıdır.

Bunların dışında bu hastalıkların tekrar yaşanılmaması için hijyenik olmayan ortamlarda bulunmama, soğuk havalarda sık sık terlemeye yol açacak aktivitelerden uzak durulması ve bu havalarda daha sıcak tutan kıyafetlerin giyilmesi gibi basit önlemler alınabilir.

Şikayet çok ciddi olduğundan kesinlikle bir an evvel sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. I enjoy you because of all of your effort on this blog. Debby delights in conducting internet research and it’s easy to see why. A number of us hear all about the compelling manner you create effective guides by means of the blog and boost contribution from other ones about this area of interest and my child has been becoming educated a great deal. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re carrying out a fabulous job.

BİR YORUM YAZ