Yumurta Çatladıktan Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Yumurta Çatladıktan Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Yumurta çatladıktan sonra yaklaşık olarak 2 gün içerisinde vücut gebe kalmaya hazır hale gelir fakat gebe kalma işlemi hemen gerçekleşmez. Regl döneminizin ortasında tam yumurtlama olur ve aynı gün içerisinde cinsel birleşme gerçekleştiğinde, sperm hücresi yumurta hücresi ile birleşir ve bu birleşme sonucunda ise gebe kalınır.

Yumurta Çatladıktan Kaç gün Sonra Hamile Kalınır?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi, gebelik işleminin ilk evresi yumurtanın çatlamasıdır. Daha sonrasında ise adet döneminizin ortasında kalan birkaç gün içerisinde ise vücut kendini hazırlar ve bu günlerde cinsel ilişki yaşanırsa, büyük oranda gebe kalma ihtimali de olacaktır.

Yumurta çatlaması ile ilgili olarak, aslında çatlayan yumurta değil, yumurta hücrelerini içeren keselerin yırtılmasıdır. Bu keseler yırtıldığında ise yumurta hücreleri açığa çıkar ve regl döneminizin ortasında bu yumurta hücreleri ile sperm hücreleri birleştiğinde gebelik meydana gelir.

Yumurta Çatlamasının Belirtileri Nedir?

Yumurta çatlamasının belirtileri arasında en bilinenleri ağrı ve akıntıdır. Vücut yumurtlama dönemine girdiğinde çatlayan ya da yırtılan keselerin içerisindeki sıvı rahime akar ve ağrıya sebep olur. Bu ağrı şiddetli olmamakla birlikte kasık bölgesinde kendini belli eden bir ağrıdır ve bu ağrı ile çoğu kadın gebelik dönemine girdiğini kolayca anlayabilir. Aynı şekilde normalde gelen akıntıdan daha yoğun bir akıntı olur ve kişinin cinsel isteği bu zamanlar artmaktadır.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin ilk başlarında yani yaklaşık 3 – 4 hafta sonrasında belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bundan öncesinde vücutta belirgin bir durum söz konusu olmamakla birlikte yalnızca kan testi ile tam olarak öğrenilebilmektedir.

  • Cinsel ilişkiden 3-4 hafta sonra göğüslerde şişkinlikler meydana gelir. Yoğun bir şekilde akıntı olur ve kasık bölgesinde hafif ağrılar oluşmaktadır. Fiziksel olarak dışarıdan herhangi bir şey belli olmamaktadır. Aynı şekilde kişiden kişiye göre değişiklikler gösterse de bazı kadınlarda çok sık duygu değişimleri de meydana gelebilmektedir.
  • Bebek embriyo döneminden fetüs dönemine geçtiğine ise yani büyümeye başladığında mide bulantıları ve koku alma duyularında hassaslaşmalar meydana gelmektedir. Yine bu evrede de hormonlara bağlı olarak duygu değişimleri ile çok sık karşılaşılmaktadır. Fetüs büyüdükçe karın bölgesinde kramplar da artar.
  • Yaklaşık olarak 4. ayın sonunda karın büyümeye başlar, mide bulantıları değişiklikler gösterse de bu dönemde genelde sona ermektedir. 3. aydan sonra hamile kalmış kişide cinsel isteğin arttığı da gözlemlenmiştir. İlk 3 ay cinsel birliktelik sakıncalı olabildiği gibi aynı şekilde 6 ayı geçtikten sonra da sakıncalı olabilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ