Reklam

Yürürken Ayak Bileğinden Ses Gelmesi

  • 11 Temmuz 2017
  • 8.730 kez görüntülendi.
Yürürken Ayak Bileğinden Ses Gelmesi

Yürürken veya hareket ederken ayak bileğinden, diz kapağından kimi zaman çıtlama şeklinde sesler duyulabilir. Eklemlerden gelen bu sesler kişiyi rahatsız ederek, ilerleyen zamanlarda hareket kısıtlılığı yaşamasına sebebiyet verebilir. Ayak bileğinden gelen sesler genellikle kireçlenmeyle ilişkilendirilse de altında yatan pek çok neden olabilir.

Yürürken Ayak Bileğinden Ses Gelmesi Nedenleri Nelerdir?

Kireçlenme

Osteoartrit olarak da bilinen kireçlenme, kemik uçlarında yer alan kıkırdak yapının zaman içerisinde bozulması sonucunda meydana gelir. Kıkırdak yapının bozulmasıyla birlikte kemikler birbirine sürtmeye başlar ve hareket kısıtlılığı baş gösterir. Kemiklerin birbirine sürtünmesi ile birlikte hem hareket kısıtlılığı meydana gelir hem de eklemlerden kütürdeme, çıtlama sesleri duyulabilir.

Daha çok yaşlılıktan ötürü meydana gelen kireçlenme; hareketsiz yaşam, fazla kilo veya obezite, genetik yatkınlık gibi sebeplerden de oluşabilmektedir.

Romatoid Artrit

İltihaplı romatizma olarak ifade edilen romatoid artrit, el ve ayaktaki küçük eklemlerde sakatlığa yol açan bilindik bir eklem rahatsızlığıdır. Eklemlerde hassasiyet, ağrı, şişlik, eklemlerden ses gelmesi ve hareket kısıtlılığı romatoid artritin bilindik bulguları arasındadır.

Uzun Süre Hareketsizlik

Eklemlerden ses gelmesinin sebeplerinden biri de uzun süre hareketsizliktir. Eklemlerin ve kasların uzun süre hareket ettirilmemesi akabinde diz ve bilek eklemlerinden kütürdeme sesleri duyulabilmektedir. Bu durum genellikle masa başı çalışanlarında kısa süreli görülmektedir. Hareketlilikle önüne geçilebilmektedir. Hem eklemlerin sağlığı hem de olası eklemlerden gelebilecek kütürdeme seslerini önlemek adına düzenli egzersiz ve spor yapmakta yarar vardır.

Travma Etkenleri

Kemikler arasında bağlantı kuran eklemlere alınabilecek sert darbe veya hasarlar, eklemlerde kalıcı hasara sebebiyet verebilir. Oluşan hasar ise diz kapağında veya ayak bileğinde ağrı hissedilmesine, kütürdeme sesi duyulmasına sebebiyet verebilir.  Eğer hafif bir fiziksel temas söz konusuysa, kütürdeme sesi ve ağrı kısa süreli görülür. Ancak eklemlere doğru çok şiddetli bir darbe alındıysa, muhakkak şikayetle ilgili uzman doktora başvurulması önerilir.

Yürürken veya gündelik yaşamda hareket esnasında eklemlerden ses gelmesi, ağrı hissedilmesi çok ciddi eklem ve romatizmal hastalıkların göstergesi olabilir. Bu yüzden eklemlerle ilgili olduğu düşünülen ve bir süredir yaşanılan problemlerin kesinlikle gözardı edilmemesi ve uzman hekime başvurulması önerilir. Uzmanlar tarafından gerekli görülürse ilaç ve fizik tedavi yöntemleriyle tedavi gerçekleştirilebilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ