Yürüyüş Yaparken El Şişkinliği

Yürüyüş Yaparken El Şişkinliği

Herkes tecrübe etmiştir ki yürüyüş yaptığınız zaman elinizde farklı bir değişim hissedersiniz. Biraz daha şiş olduğu görülür ve karıncalanmalar meydana gelir. Hatta öyle ki daha ileri aşamalarda ellerde şişlik ile beraber morarmalar görülür. Bu durumun en baş sebebi yürüyüş esnasında ellerin fazla hareket ettirilmemesidir. Bu sebeple ellere kan akışı fazla olmamaktadır. Az kan akışı sebebiyle ödem oluşmaktadır.

Daha tıbbi bir deyişle şöyledir: Kalp tüm vücuda kan pompalar ve bu kan vücudun tüm noktalarına ulaşıp geri döner. Bu da dolaşımın sağlıklı olduğunu gösterir. Fakat yürüyüş esnasında ellere ulaşması gereken kanın gitmemesi ve orada biriken kanın ödeme sebep oluşu ile birlikte ellerde şişlik meydana gelir.

Yürüyüş Yaparken El Şişkinliğinin Nedenleri Nelerdir?

 

En yaygın sebebi yukarıda bahsedilen zayıf kan dolaşımıdır. Diğer adıyla sıvı birikmesidir. İnflamasyon denilen bu sıvı toplanması vücudumuzda meydana gelen çoğu şişliğin ilk sebebidir. Parmaklarımız yoğun çalışsa da kan dolaşımı daha zayıftır. Fakat bu nedenin dışında el şişkinliğine şunlar da neden olabilmektedir:

  • Alerji,
  • Hamilelik,
  • Egzersiz,
  • Kawasaki sendromu(bir çeşit damar hastalığı),
  • El ve bileklerde sinir sıkışması,
  • Kireçlenme,
  • Fazla kilo,
  • Enfeksiyonel durumlar

Egzersiz sonrası ellerdeki şişmenin kısa sürede geçtiği görülse bile bazı durumlarda el şişkinliği kronikleşir ya da gitgide şişlikte artış görülebilir. Örneğin kireçlenme yüzünden iltihap görülür ve bu şişlik kronik hale gelir. Enfeksiyonel durumlarda şişlik ile birlikte ateş, uyuşma ve kızarıklık görülür.

Adet dönemi ve hamilelik döneminde vücutta daha fazla su tutulduğu için ellerde şişlik oluşur.

El ve bilekteki sinir sıkışması sonucu oluşan şişlikler ise sadece yürüyüş esnasında değil bilgisayar kullanırken, diş fırçalarken ya da araba kullanırken de karşımıza çıkar. Şişlik yanında uyuşma ve karıncalanma meydana gelir. Gece şikayetleri oldukça artar.

Alerji sebebiyle oluşan şişlikler ise kaşınmaya, ciltte pul pul dökülmeye ve kuruluğa sebep olur. Obezite ve fazla kilolara sahip olmak lenf sistemindeki değişikliklere sebep olacağı için ellerde sıvı toplanmasına yol açabilir.

Yürüyüşte El Şişkinliğinin Tedavisi Nasıl Olur?

Yürüyüşte el şişkinliğinin yanı sıra günlük işlerde de bu durum görülmektedir. Yerçekimi ve hareketsizlikten ötürü oluşan bu şişlikler yürüyüş yaparken ellerin de hareket ettirilmesi ile giderilebilir. Yürüyüş esnasında eğer yüzüğünüz varsa çıkarmanızda fayda olacaktır. Yürüyüş dönüşü tuz tüketimini daha az yapabilirsiniz. Çünkü tuz ödem yapar. Bir nevi tuz rejimi yaparak iyileşme sürecine katkısı olur.

Özellikle maydanoz tüketiminin faydası da görülür. Eğer ödem kaynaklı bir şişme olduysa idrar söktürücüler yardımıyla bu şişlikler geçebilir. Doğal idrar söktürücüler ise havuç, domates, yeşil çay, salatalık gibi gıda ürünleridir. Bunların tüketilmesi daha doğal yollar ile şişliğin geçmesine sebep olur.

Parmaklarda şişlikleri ve karıncalanmaları önlemek için bazı el egzersizleri vardır. El açılır ve beş parmak birbirine yapışık vaziyette iken baş parmak yana doğru açılıp kapanır.

Son olarak eczanelerde satılan basınçlı eldivenler kullanılarak fazla sıvıların kana geçişi kolaylaştırılıp şişlikler inebilir. Kesin ve detaylı tedavi için elbette ki doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ