Reklam

Yüz ve Göğüs Kızarması

  • 26 Nisan 2017
  • 2.489 kez görüntülendi.
Yüz ve Göğüs Kızarması

Yüz ve göğüs kızarması özellikle mevsimsel olarak alerjilere sıklıkla gözlenen bir durumdur. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında polen alerjisine bağlı olarak kaşıntı, kaşıntıya bağlı olarak da yüz, göğüs, kol ve bacak bölgelerinde sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Alerji sadece mevsimsel kaynaklı olarak değil birçok maddeye karşı gözlenebilen vücudun verdiği tepkidir. Buna bağlı olarak hapşırma, burun akıntısı, boğazlarda yanma ve kızarıklık, yüzde yanma, kuruma, kaşıntı ve kızarıklık gibi birçok komplikasyon ortaya çıkarabilmektedir.

Ciltte oluşan bu kızarıklıklıklar, kızarıklığın oluştuğu bölgede sıcaklık hissedilmesi ile karakteristik bir durumdur. Özellikle yüz ve göğüs bölgeleri dışardan herhangi bir maddeye veya cisme karşı aşırı hassas durumdadır. Bu yüzden bu bölgelerde kızarıklık oluşumu birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Yüzde ve Göğüste Kızarıklıkların Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Alerji

Bu bölgelerde kızarıklık oluşumunun en önemli nedeni alerjik kaynaklı reaksiyonlardır. Mevsimsel olarak veya günlük hayatta kullandığımız herhangi bir maddeye bağlı olarak ciltte alerjik reaksiyonlar gerçekleşebilmektedir. Bu gibi durumlarda ilk olarak yapılması gereken en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak alerji testlerinin uygulanmasıdır. Alerji testleri ile vücudun hangi maddeye karşı duyarlılık gösterdiği tespit edilir. Daha sonra kişinin günlük hayatta bu maddeyi içeren preparatlardan uzak durması gerekmektedir. Bir süre sonra kızarıklıklar kendiliğinden geçme eğiliminde olacaktır.

Yiyecekler

Günlük hayatımızda baharatlı gıdaları sıklıkla tüketmekteyiz. Sürekli olarak tüketilen çerez, cips gibi gıdaların içerisinde bulunan baharatlar ciltte kızarıklıklara neden olmaktadır.

Psikolojik kaynaklı

Özellikle meslek hayatı stresli geçen kişilerde veya sınava hazırlanan öğrencilerde stres ve duygusal reaksiyonlara bağlı olarak ciltte yüz ve göğüs bölgesinde sıklıkla kızarmalar gözlenmektedir.

Bilgisizce ve aşırı miktarda ilaç kullanımı

Gereksiz ve fazla miktarda ilaç kullanımı vücutta ilaç etkileşimine bağlı olarak kızarıklık gibi toksikolojik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu yüzden doktor kontrolü dışında emin olmadığımız rahatsızlıklar ilaç kullanmamız gerekmektedir.

Kronik alkolizm

Alkol bağımlılarında, etanolün vücutta gerçekleştirdiği reaksiyona bağlı olarak kızarma gibi yan etkiler oluşabilmektedir.

Cushing sendromu

Cushing sendromu belirtisi olarak yüz, göğüs ve birçok bölgede kızarıklar gözlenebilmektedir.

Kızarmanın gerçekleştiği rahatsızlıklarda ilk olarak doktor kontrolünde kızarıklıkların hangi durumlara bağlı olarak gerçekleştiği tespit edilir. Alerjen maddelere bağlı olarak gerçekleşen kızarıklıklarda alınması gereken ilk önlem alerjen uzak durulmasıdır. Diğer rahatsızlıklarda, hastalığa göre tedavi yöntemi seçilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ