Yüzde Sararma Neden Olur?

Yüzde Sararma Neden Olur?

Cildin herhangi bir bölgesinde veya yüzde sararma şikayetine kimi zaman rastlanabilmektedir. Ciltte sararma dışında gözlenebilen renk değişiklikleri çoğunlukla cildimizde bulunan melanin pigmentiyle alakalıdır. Cildimize renk vermekle görevli melanin pigmentinin fazla salgılanması akabinde ciltte koyuluk ve buna benzer renk değişimleri meydana gelebilmektedir.

Halk arasında sık görülen ciltte koyulaşma gibi ciltte veya direkt olarak yüzde sararma da oluşabilmektedir. Yüzde göze çarpan sararma, psikolojik etkenler gibi basit etkenlerden kaynaklı olabileceği gibi karaciğer rahatsızlıklarından ötürü de baş gösterebilmektedir.

Yüzde Sararma Nedenleri Nelerdir?

Uzun Süre Aç Kalmak

Gün içinde öğünlerin atlanması, uzun süre aç kalmak beraberinde yorgunluk ve halsizliği getirdiği gibi yüzde sararmaya da yol açabilmektedir. Bunun nedeni vücudun dengesi ve sistemi açısından alınması gereken vitaminlerin, minerallerin alınmamış olmasıdır. Halk arasında bu sebepten “açlıktan yüzün solmuş”, “açlıktan yüzün sararmış” gibi ibarelere sık rastlanır. Öğünlerin atlanması ve dengesiz beslenme bunun yanı sıra çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden, sağlıklı ve dengeli öğünler tüketmekte yarar vardır.

Psikolojik Etkenler

Hissedilen psikolojik durumlar vücutta fizyolojik değişimlerle kendini belli edebilmektedir. Bu fizyolojik değişimlerden biri de ciltteki sararma, cilt renginin değişmesidir. Üzüntülü ortamda bulunmak, aşırı stresli ve endişeli zamanlar geçirmek, korkmak gibi duygu durumları yüzde sararmaya neden olabilmektedir. Bu sebepten doğan yüzdeki sararma çoğunlukla geçici olduğundan, korkulacak bir durum söz konusu değildir.

Karaciğer Rahatsızlıkları

Karnın sağ üst kısmında, diyaframın altında yer alan karaciğer vücut için hayati öneme sahip bir organdır. Safra salgısının üretilmesi ve toksik maddelerin dışarı atılması gibi pek çok fonksiyona sahiptir. Karaciğerde oluşabilecek rahatsızlık, yüzde sararma meydana gelmesine neden olabilir. Ancak yüzdeki sarılık tek başına karaciğer hastalığı göstergesi değildir. Doğru ve kesin tanı için gerekli kan ve idrar testlerinin uzmanlar tarafından yapılması gereklidir.

Demir Eksikliği

Kanda bulunan demir mineralinin normal değerlerinden az olması, demir eksikliği olarak bilinir. Alyuvarların yani kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde etkili olan demir minerallerinin yeterli seviyede olmaması(demir eksikliği), alyuvarları da olumsuz etkileyerek vücutta çeşitli semptomlarla kendini belli eder. Solgun cilt(ağız içi, dudak ve yüz bölgesinin soluklaşması), halsizlik, çarpıntı, dikkat dağınıklığı, nefes darlığı problemleri demir eksikliğinin en bilindik bulguları arasındadır. Yüzdeki sararmanın bununla ilgili olup olmadığının tespitinde uzmanlar tarafından çeşitli kan testleri(hemoglobin tesi, tam kan sayım testi gibi) uygulanır ve tanıdan sonra tedaviye geçilir.

Yüzdeki sararma bir süredir devam ediyorsa, hepatit gibi ciddi karaciğer hastalıklarının belirtisi olabileceği unutulmamalı ve muhakkak uzman hekime danışılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ