Reklam

Yüzde Sigara Yanığı

  • 16 Nisan 2017
  • 5.142 kez görüntülendi.
Yüzde Sigara Yanığı

Sigara yanıkları günümüzde dikkatsizlikten kaynaklı olarak sıklıkla karşılaşılmaktadır. Yüz bölgesi yaralanmaları sadece bu tür travmalar da değil, çoğu yaralanmalarda karşımıza çıkmaktadır. Yüz bölgesi ciltte görsellik olarak en çok dikkat edilmesi gereken yerlerdendir. Çünkü hassas bir bölge olduğu için en ufak yaralanmalarda ciltte kalıcı izler oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle sigara yanıkları, yanığın şiddetine göre bazı durumlarda yüzde kalıcı izlere neden olduğu için en çok dikkat edilmesi gereken durumlardandır.

Yanık kazalarından kısaca bahsedecek olursak, yanık cilt veya cilt altı dokularının yakıcı, sıcak bir kimyasala uğraması sonucunda oluşan ciltteki deformasyonlar ve oluşan durumdur. Yanık durumlarında amaç yanığın derecesidir. Yalnızca derinin üst kısmını, yüzeysel olarak etkileyen durumlar birinci derece yanık olarak sayılır ve tedavisi çok daha kolaydır. Derinin üst bölgelerinde gerçekleşen yanıklarda hasarın önlenmesi daha kolay olmasına karşın, yanığın deri altına kadar ilerlemesi deformasyonun önlenmesinde zorluklara ve kalıcı izlere neden olabilmektedir.

Yüzde Oluşan Sigara Yanıkları Kalıcı İzler Bırakabilir mi?

Yüzde dalgınlık, dikkatsizlik gibi durumlardan kaynaklanan sigara yanıklarında, yanığın şiddetine göre bazı durumlarda kalıcı izler oluşabilmektedir. Yanığın şiddetli olması ve deri altına geçmesi durumunda, tedavi yöntemleri bazen yeterince etkili olamamakta ve deri üzerinde kalıcı izler oluşabilmektedir.

Yüzde Oluşan Sigara Yanıklarının Bıraktığı İzler Nasıl Önlenir?

  • Öncelikle yanık sonrasında, oluşan küllerin ve yanığın oluştuğu bölgenin temizlenmesi gerekmektedir. Sonuçta yanık oluşan bölgede cilt üzerinde tahriş oluşacaktır ve o bölgede enfeksiyon gelişme riski artacaktır. Enfeksiyon oluşma riskine bağlı olarak bölge iyice soğuk su ile yıkanmalı veya alkol içeren bez ile silinmelidir.
  • Yanık oluşan bölgenin nemli tutulması önemlidir. Çünkü nemsiz bölgelerde kalıcı izlerin oluşması mümkün olmaktadır.
  • Bu tür yanıklar çok ağır yanıklar olmamakla birlikte eczaneler de satılan yanık krem, merhem, jel gibi yarı katı preparatların doktor kontrolünde düzenli olarak kullanılması ile oluşan izlerin bir süre sonra kendiliğinden geçmesi mümkün olacaktır.
  • Yanık oluşan bölgelerin kabuk bağlaması durumunda kesinlikle fiziksel olarak müdahale edilmemesi gerekmektedir. Çünkü müdahale edilen bölgelerde yaranın hem iyileşmesi gecikir hem de iz kalmayacak durumlarda kalıcı izler oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Bu tarz problemlerde eczacınıza ve doktorunuza danışmanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ