Reklam

Yüzde Uyuşma ve Migren

  • 11 Nisan 2017
  • 4.490 kez görüntülendi.
Yüzde Uyuşma ve Migren

Yüzde uyuşma sinir sıkışması gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi migren bir çok rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. İlk başta karşılaşılan basit sinir sıkışması bazı durumlarda çok ciddi olmakla beraber yüz felcine ve nöropatik rahatsızlıklara kadar giden sorunlara yol açabilmektedir. Yüzde sıkışma hissinin ara ara tekrar etmesi gibi durumlarda, çok bekletilmeden sağlık kuruluşundan yardım almak en doğru yöntem olacaktır.

Migren, kronik baş ağrılarına yol açan nörolojik bir rahatsızlıktır. Sadece baş ağrılarına yol açmamakla birlikte sinirlerde sıkışmaya neden olduğu için yüz çevresinde uyuşma gibi belirtilere de yol açabilmektedir. Migren ağrılarının kesin olarak bir tanısı olmamakla birlikte yılda 1-2 defa oluşabileceği gibi ayda bir çok defa da baş ağrılarına yol açabilmektedir.

Yüzde Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

  • Yatarken veya günlük hayatta hareket, duruş gibi durumların yanlış yapılması uyuşma ve karıncalanmalara neden olabilmektedir.
  • Sinirlerde görülen bazı rahatsızlıklar, kaza sonrası oluşan travmalar ve sarsıntılar, yüz çevresinde sinirlerin sıkışmasına neden olabilmektedir. Sinir sıkışması sonucu yüz çevresinde uyuşmalar oluşabilmektedir.
  • Özellikle diyabet ve tansiyon gibi rahatsızlıklarda nöropatik hastalıkların oluşma riski çok daha yüksektir. Migren gibi nöropatik rahatsızlıklar sonrasında sinirlerde hasarlar, uyuşma, karıncalanma gibi durumlar oluşabilmektedir. Hastalığın tedavi edilmemesi felç riskini ciddi oranda arttırmaktadır. Kronik rahatsızlıkları olan kişilerin ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları bu yüzden çok önemlidir.
  • MS hastalığı doğuştan gelen bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı olarak bilinmekle beraber direkt olarak sinirlere karşı bir saldırı söz konusu olduğu için yaygın olarak vücudun belirli bölgelerinde uyuşma gözlenebilmektedir.
  • Bunların dışında vitamin eksikliği, psikolojik rahatsızlıklar gibi durumlar yüz ve çevresinde uyuşma gibi komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Yüzde Uyuşma ve Migren Tedavisi

  • Günlük hayatta doğru duruş ve doğru hareket gibi durumlara dikkat edilmesi  özellikle migren gibi sonuçlara yol açabilecek kronik rahatsızlıklarda ilaçların doğru ve düzenli kullanılması gerekmektedir.
  • Migren gibi nörolojik rahatsızlıklara bağlı olarak oluşan uyuşmalarda, hastalığın şiddetine göre tedavi yöntemi uygulanır. Hastalığın şiddetinde gözlenen azalmalar, uyuşma gibi komplikasyonlarında şiddetinde azalmalar sağlayabilecektir.
  • Bunların dışında travma gibi durumlarda daha dikkatli davranılması, vitamin takviyesi gibi ek yöntemler de bu tarz rahatsızlıkların önlenmesinde fayda sağlayabilmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ