Reklam

Yüzde ve Bacaklarda Aşırı Şişlik

 • 28 Mart 2017
 • 3.182 kez görüntülendi.
Yüzde ve Bacaklarda Aşırı Şişlik

Bacaklar ve yüzde oluşan şişlikler, vücutta ödem oluşumunda en sık yaşanan bölgeler arasındadır. Özellikle bacak bölgelerinde yaşanan şişlikler kronik hastalıklara bağlı olarak kan damarlarının tıkanması sonucunda, bacak bölgesinde ciddi ödem oluşumuna neden olabilmektedir. Kronik hastalığı olan kişilerin bu durumlarda ilaçlarını doktor kontrolü dahilinde dışında ilaçlarınını düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir.

Yüz bölgeside oluşan şişlikler ise bir çok nedenden kaynaklı olarak oluşabilmektedir. Yağ bezleri, yüz ve ağız içi çevresinde enfeksiyon oluşumu, travma gibi bir çok nedene bağlı olarak yüz bölgesinde şişlikler oluşabilmektedir.

Yüzde ve Bacakta Ödem veya Şişlik Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

 • Bacaklarda ve yüzde bağışıklık sisteminin düşmesinden kaynaklanarak enfeksiyon oluşumu, ödem oluşumuna ve ve tedavi edilmediği takdirde ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir.
 • Tansiyon, şeker, kalp rahatsızlıkları gibi kronik rahatsızlıkların tipik belirtileri olarak bacaklarda ödemler oluşmaktadır. Kronik rahatsızlıklarda ilaçların düzenli kullanımı bu komplikasyonların azaltılması veya önlenmesinde yarar sağlamaktadır.
 • Damar yetersizliği ve pıhtı atımı, toplardamarların kanı yeterli olarak pompalayamaması durumunda ve bacak bölgesinde pıhtı atımı, kanın belirli bölgelerde birikerek ödem oluşturmasına neden olabilmektedir.
 • Yetersiz ve dengesiz beslenme yüz ve bacaklar üzerinde sadece şişlik değil ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.
 • Yüz bölgesinde şişlik nedenleri arasında en çok aşırı sıvı tüketimi yer almaktadır. Gazlı içecekleri çok tüketen kişilerde yüzlerde ödem şeklinde gözlenen şişlikler oluşabilmektedir.
 • Yaralanma, düşme gibi travmalar sonucunda yüz ve bacak bölgesinde şişler oluşabilmektedir.

Yüzde ve Bacakta Oluşan Şişlikler Nasıl Tedavi Edilir?

 • Enfeksiyon oluşumundan kaynaklanan şişliklerin tedavisinde doktor muayenesi gereklidir. Reçetelenen ilaçlara göre doğru tedavi ile şişlikler önlenebilir. Fakat tedavi edilmemesi durumunda enfeksiyonun yayılması şişliklerinde yayılması anlamına gelmektedir. Şişlik dışında vücut üzerinde ciddi rahatsızlıklar oluşabilmektedir.
 • Kronik rahatsızlıkların tipik belirtilerinde biri olan ödem oluşumu için tedavi yöntemi uyulması dahilinde şişlikler azalacaktır. Eğer azalma oluşmadığı ve yayılımın arttığı takdirde sağlık kuruluşundan yardım almak gereklidir.
 • Beslenme düzenine dikkat etmek, yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, spor yapmak, sigara gibi damar tıkayıcı ve ciddi akciğer komplikasyonlarına yol açabilen kimyasallardan uzak durmak bu tarz rahatsızlıkların önlenmesinde önemli bir faktördür.
 • Travmalar sonucunda oluşan şişliklerde halk arasında kullanılan buz presleme yöntemiyle veya klasik yöntemlerle şişlikler azaltılabilmektedir. Boyut olarak ciddi derecede büyük şişliklerde doktor muayenesi daha sağlıklı sonuç verecektir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Çiğdem dedi ki:

  15 yaşındaki oğlumun gece uyku sırasında bacağın iç üst kısmında deri altında bir şişlik oluştu ve ağrılı bir şekilde aşağıya doğru ilerleyerek bacağın dış kısmından yukarıya doğru çıkarak kayboldu. Bu nedir? Teşekkürler

BİR YORUM YAZ