Reklam

Yüzde ve Vücutta Oluşan Kızarıklıklar

 • 05 Mayıs 2017
 • 2.418 kez görüntülendi.
Yüzde ve Vücutta Oluşan Kızarıklıklar

Yüzde veya cildin herhangi bir bölgesinde kızarıklık oluşumu baş gösterebilmektedir. Ciltte meydana gelen kızarıklıklar çoğunlukla alerjik durumlar, cildin kuru olması nedenlerinden kaynaklansa da altında yatan pek çok neden olabilir. Kızarıklıkların esas sebebinin tespitinde aşağıdaki etkenler de oldukça önemli rol oynamaktadır;

 • Kızarıklığın tam olarak vücutta hangi bölgede olduğu,
 • Kızarıklıkla birlikte döküntü olup olmadığı,
 • Kızarıklığın şekli, büyüklüğü

Kızarıklığa çoğunlukla kaşıntı eşlik eder. İstemsiz şekilde doğan kaşıntı isteğine cevap vermek yani ilgili bölgeyi çok fazla kaşımak, deride kabartı şikayetine yol açabilir.

Ciltte Kızarıklık ve Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Ciltte kızarıklık ve kaşıntı şikayetlerinin nedenleri aşağıda detaylı olarak incelenmiştir.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sistemimizin çeşitli etken maddelere karşı verdiği tepki, alerji olarak ifade edilir. Kişiden kişiye alerjinin sebepleri farklılık gösterebilir. Polen, toz, kozmetik ürünleri, tüketilen gıda ürünleri, tercih edilen kıyafetler, şampuan vs. pek çok madde alerjinin altındaki neden olabilir. Alerjinin sebepleri değişiklik gösterse de, sonuçları çoğu zaman kızarıklık ve kaşıntı şeklinde görülür. Şayet alerjiden kaynaklı ciltte kızarıklık oluşumu mevcutsa, alerjen madde(alerjiyi tetikleyici) bir an evvel belirlenmeli ve bundan uzak durulmalıdır.

Cildin Kuru Olması

Çok fazla soğuğa veya sıcağa maruz kalmak, cildin nemsiz ve kuru kalmasına yol açar. Cildin kuru olmasıysa, kaşıntı ve kızarıklık sorunlarını beraberinde getirir. Gün içinde çok sık duş alan kişilerde ve çok fazla güneşe maruz kalanlarda fazlaca görülür. Kuru ciltten ötürü doğabilecek kızarıklık ve kaşıntı şikayetlerini önlemek için nemlendirici ürünler tercih edilebilir. Kullanılacak nemlendiriciler için sağlık kuruluşuna danışılmasında yarar vardır.

Böcek Sokması

Yüzde, kolda veya sırt bölgesinde böcek sokmasından ötürü kırmızı şişlik oluşumlarına rastlanabilmektedir. Sivrisinek veya arı sokması akabinde ilgili bölgede kızarıklık ve kaşıntı meydana gelebilmektedir. Sinek ısırığı pek sorun teşkil etmese de, arı veya bilinmeyen bir böcek sokması halinde tıbbi yardım almak için sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.

Cilt Hastalıkları

Ciltte hissedilen kaşıntı ve göze çarpan kızarıklık her zaman masum olmayabilir. Ciddi cilt hastalıklarıyla bağlantısı olabilir. Ancak kızarıklık tek başına tanı için yeterli değildir. Aşağıda bazı cilt rahatsızlıkları ve bu hastalıkların belirtilerinden bahsedilmiştir.

 • Uyuz: Geceleri artış gösteren bir kaşıntı söz konusudur. Kaşıntılı bölgede sıcaklık hissi oluşur. Derinin ölü hücrelerinden beslenenen uyuz böceğinden kaynaklıdır.
 • Sedef hastalığı: Ciltte kırmızı lekeler, çatlak ve kuru cilt yapısı, kaşıntı rahatsızlığın belirtileri arasındadır.

Yüzde ve cildin başka noktalarında göze çarpan kızarıklıklar, çok ciddi cilt rahatsızlıklarının belirtisi olabileceğinden ihmal edilmemesi tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Great article and straight to the point. I am not sure if this is in fact the best place to ask but do you people have any thoughts on where to employ some professional writers? Thanks 🙂 https://arthritismedi.com Arthritis medication for sale

 2. Ja naprawdę wartość twoją dzieło, Świetny post Profesjonalny test antygenowy wymazowy SARS covid 19.

 3. JavierTox dedi ki:

  tinder app , tinder online
  tinder app

BİR YORUM YAZ