Yüzde Yanma Hissi Neden Olur?

Yüzde Yanma Hissi Neden Olur?

Yüzde yanma hissi günümüzde sıklıkla gözlenen bir durum olmakla beraber birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Yanma hissi, farmakolojisine bakacak olursak ağrılı veya ağrısız şekilde gerçekleşebilmektedir. Ağrılı olarak gerçekleşen yanmalar kişinin günlük hayatta aktivitesini önemli derecede etkilemektedir. Ayrıca ağrılı olarak gerçekleşen durumlarda uyuşma, uyuşmaya bağlı olarak yüzde karıncalanma hissi ve hafif kızarıklık şeklinde gözlenen yan etkiler oluşabilmektedir.

Özellikle yüz bölgesi cilt derisinin en hassas olduğu bölgeler arasındadır. Bu yüzden bu bölgede veya başka bölgelerde oluşan bazı reaksiyonlar doğrudan veya dolaylı olarak yüzde toksikolojik reaksiyonların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu da ciltte yüz, kol, bacak gibi bölgelerde kalıcı izlerin oluşmasına neden olabileceğinden bu bölgelerde oluşabilecek reaksiyonlara daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yüzde Yanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Yanıklar

Kimyasal yanıklara bağlı olarak sinirler ciddi şekilde etkilendiği için ciltte birçok bölgede yanma hissi oluşabilmektedir. Cilt üzerinde en hassas bölgelerden biri de yüz olduğu için bu bölgelerde yanma hissi, buna bağlı olarak da kızarıklıklar oluşabilmektedir.

Ayrıca özellikle yaz dönemlerinde sıcak ve nemli bölgelerde kişinin yüzünde güneşe bağlı olarak yanıklar oluşabilmektedir. Buna bağlı olarak yüzde yanma hissi oluşur. Bu yüzden yazın dışarı çıkılırken güneş kremi gibi bazı önlemlerin alınması gerekmektedir.

Gribal Enfeksiyonlar, Soğuk algınlığı

Özellikle kış aylarında veya mevsim geçişlerinin yaşandığı aylarda gribal ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar sıklıklar gözlenmektedir. Bu gibi rahatsızlıklar yüzde yanma hissi gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Travmalar

Yüz bölgesine alınan darbeler, yaralanmalar gibi faktörlere bağlı olarak kızarıklık ve yanma hissi gibi belirtiler oluşmaktadır.

Kronik Rahatsızlıklar

Özellikle diyabet hastalarının sıkça karşılaştığı sorunlardan birisi yüzde yanma hissi oluşmasıdır. Kullanılan ilaçlara ve hastalık belirtisi olarak sıklıkla yüzde yanma, ayaklarda yaralar gibi yan etkiler gözlenebilmektedir.

Cilt Kuruluğu

Cildi kuru olan kişiler güneşe çıktıkları zaman sıkça yüzde yanma hissetmektedir. Ve bu yüzde cildi nemlendirme gereksinimi duyar. Cilt kuruluğu olan kişilerin eczacısına danışarak çeşitli dermakozmetik preparatlar ile yüz kuruluğunun önlenmesi sağlanabilmektedir.

Nöropatik Rahatsızlıklar

Migren gibi nöropatik rahatsızlığı olan kişilerde hastalık belirtisi olarak yüzde yanma hissi sıklıkça rastlanılmaktadır. Bu gibi sinirsel rahatsızlıklarda doktor kontrolünde yazılan ilaçların düzenli olarak kullanılması yan etkilerin şiddetinin azaltılması veya tamamen ortada kaldırılmasında büyük rol oynamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ