Reklam

Yüzde Yanma Hissi Neden Olur?

 • 26 Nisan 2017
 • 9.851 kez görüntülendi.
Yüzde Yanma Hissi Neden Olur?

Yüzde yanma hissi günümüzde sıklıkla gözlenen bir durum olmakla beraber birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Yanma hissi, farmakolojisine bakacak olursak ağrılı veya ağrısız şekilde gerçekleşebilmektedir. Ağrılı olarak gerçekleşen yanmalar kişinin günlük hayatta aktivitesini önemli derecede etkilemektedir. Ayrıca ağrılı olarak gerçekleşen durumlarda uyuşma, uyuşmaya bağlı olarak yüzde karıncalanma hissi ve hafif kızarıklık şeklinde gözlenen yan etkiler oluşabilmektedir.

Özellikle yüz bölgesi cilt derisinin en hassas olduğu bölgeler arasındadır. Bu yüzden bu bölgede veya başka bölgelerde oluşan bazı reaksiyonlar doğrudan veya dolaylı olarak yüzde toksikolojik reaksiyonların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu da ciltte yüz, kol, bacak gibi bölgelerde kalıcı izlerin oluşmasına neden olabileceğinden bu bölgelerde oluşabilecek reaksiyonlara daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yüzde Yanma Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Yanıklar

Kimyasal yanıklara bağlı olarak sinirler ciddi şekilde etkilendiği için ciltte birçok bölgede yanma hissi oluşabilmektedir. Cilt üzerinde en hassas bölgelerden biri de yüz olduğu için bu bölgelerde yanma hissi, buna bağlı olarak da kızarıklıklar oluşabilmektedir.

Ayrıca özellikle yaz dönemlerinde sıcak ve nemli bölgelerde kişinin yüzünde güneşe bağlı olarak yanıklar oluşabilmektedir. Buna bağlı olarak yüzde yanma hissi oluşur. Bu yüzden yazın dışarı çıkılırken güneş kremi gibi bazı önlemlerin alınması gerekmektedir.

Gribal Enfeksiyonlar, Soğuk algınlığı

Özellikle kış aylarında veya mevsim geçişlerinin yaşandığı aylarda gribal ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar sıklıklar gözlenmektedir. Bu gibi rahatsızlıklar yüzde yanma hissi gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Travmalar

Yüz bölgesine alınan darbeler, yaralanmalar gibi faktörlere bağlı olarak kızarıklık ve yanma hissi gibi belirtiler oluşmaktadır.

Kronik Rahatsızlıklar

Özellikle diyabet hastalarının sıkça karşılaştığı sorunlardan birisi yüzde yanma hissi oluşmasıdır. Kullanılan ilaçlara ve hastalık belirtisi olarak sıklıkla yüzde yanma, ayaklarda yaralar gibi yan etkiler gözlenebilmektedir.

Cilt Kuruluğu

Cildi kuru olan kişiler güneşe çıktıkları zaman sıkça yüzde yanma hissetmektedir. Ve bu yüzde cildi nemlendirme gereksinimi duyar. Cilt kuruluğu olan kişilerin eczacısına danışarak çeşitli dermakozmetik preparatlar ile yüz kuruluğunun önlenmesi sağlanabilmektedir.

Nöropatik Rahatsızlıklar

Migren gibi nöropatik rahatsızlığı olan kişilerde hastalık belirtisi olarak yüzde yanma hissi sıklıkça rastlanılmaktadır. Bu gibi sinirsel rahatsızlıklarda doktor kontrolünde yazılan ilaçların düzenli olarak kullanılması yan etkilerin şiddetinin azaltılması veya tamamen ortada kaldırılmasında büyük rol oynamaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. venlor cost dedi ki:

  Thank you for each of your hard work on this web page. My aunt really likes going through investigations and it’s really obvious why. Most of us learn all of the lively method you offer precious suggestions through this web site and even increase participation from some other people on the matter so our favorite girl is now learning a lot of things. Take advantage of the rest of the year. You are always doing a really great job.

 2. buy imipramine dedi ki:

  My wife and i have been really more than happy when Louis managed to finish off his research using the precious recommendations he made through your web site. It is now and again perplexing to simply find yourself making a gift of steps which often a number of people could have been making money from. And now we acknowledge we’ve got the blog owner to appreciate because of that. All of the explanations you’ve made, the easy blog menu, the friendships you aid to create – it’s all amazing, and it’s aiding our son and our family believe that that article is amusing, and that’s especially essential. Many thanks for all!

 3. mexican amoxicillin buy amoxicillin online will amoxicillin treat a cold how is amoxicillin prescribed

 4. lasix dosing dedi ki:

  furosemide 12.5 lasix 40 mg without prescription what to check before administering furosemide what drug, when combined with furosemide (lasix), is likely to cause hearing loss?

 5. zithromax coupon dedi ki:

  azithromycin for sale 2 zithromax what is azithromycin 500mg used for how long does it take for azithromycin to work

 6. ivermectin for swine buy stromectol online uk ivermectin dose for dogs with mange how to give chickens ivermectin

 7. albuterol covid dedi ki:

  asthma inhaler albuterol can i buy ventolin over the counter singapore is albuterol bad for you where to buy ventolin for nebuliser

 8. vardenafil coupon https://vegavardenafil.com/ where to buy online vardenafil with out prescribed

 9. alprostadil urethral suppository https://alprostadildrugs.com/ where to buy alprostadil gel

BİR YORUM YAZ