Yüzümde Aniden Beliren Lekeler

Yüzümde Aniden Beliren Lekeler

Yüz bölgesinde birden bire leke oluşumu kişinin endişe ve panik duymasına neden olur. Bunun nedeni lekelerin doğrudan cilt rahatsızlıklarıyla ilintili olduğunun düşünülmesidir. Ancak ciltte beliren her leke cilt rahatsızlıklarıyla ilgili olmayıp daha basit etkenlerin(örn;alerjik durum) sonucu olarak görülebilir.

Lekelerin kırmızı mı yoksa kahverengi mi olduğu(lekelerin rengi), lekelenme ile birlikte kaşıntı ve deride döküntü görülüp görülmediği gibi detaylar teşhis aşamasında büyük önem taşımaktadır. Bu içerikte kırmızı lekelerin nedenleri ele alınmıştır.

Ciltte Beliren Kızarıklıklar Neden Olur?

Alerjik Reaksiyon

Ciltte oluşan kızarıklıkların en bilindik nedenlerinden biri alerjik durumlardır. Savunma mekanizması görevini üstlenen bağışıklık sisteminin, çeşitli yabancı etkenlere karşı verdiği tepki alerjik durum olarak bilinir. Alerjiyi tetikleyici maddeler ise alerjen madde olarak ifade edilir. Kullanılan krem, şampuan, kozmetik ürünü, giyilen kıyafetin yapıldığı kumaş/yün veya tüketilen gıda ürünleri alerjiyi tetikleyebilmektedir. Alerjininse en bilindik sonuçları ciltte kızarıklık ve kaşıntı şikayetleridir.

Alerjiden kaynaklı ciltteki kırmızı noktalar çoğunlukla kısa sürelidir ve alerjen madde ile kişinin teması kesildikten sonra kendiliğinden geçmektedir. Ancak kızarıklık ve kaşıntı çok şiddetli boyuttaysa, mutlaka uzman doktora danışılması tavsiye edilir.

Böcek Isırığı

Yaz aylarında bir hayli artan sivrisinek ve çeşitli böceklerin ısırması da, yüzde veya cildin herhangi bir bölgesinde kızarıklık oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Yalnızca böceğin ısırdığı noktada değil, etrafında da lekelenmeler oluşabilir. Eğer sivrisinek dışında bilinmeyen bir böcek ısırdıysa veya ısırılan bölgede şişlik varsa, muhakkak uzman doktora danışılmalıdır.

Kuru ve Soğuk Hava

Uzun süre kuru, nemsiz ve soğuk havanın hakim olduğu ortamda kalmak ciltte kuruluğa yol açarak kızarıklık ve kaşıntıyı tetikler. Özellikle klima karşısında uzun kalanlarda, cildin fazla kurumasından ötürü kızarıklıklara rastlanabilmektedir.

Kızamık

Yüzde birden bire beliren kırmızı lekelerin en bilindik sebeplerinden biri kızamıktır. Kendini ilk olarak kızarıklıklarla belli eden rahatsızlığın diğer bulguları ise şunlardır;

  • Yüksek ateş,
  • Titreme,
  • Kuru öksürük

Diğer Nedenler

  • Kurdeşen,
  • Güneş alerjisi(alerjik durum olarak güneş alerjisi söz konusu olabilir),
  • Çeşitli cilt rahatsızlıkları

Yüzde veya cildin başka bölgesinde aniden beliren lekeler, ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden gözardı edilmemesinde ve doktora gidilmesinde fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ